12 آذر 1399
En | 
زمان انتشار: 30 بهمن 1397
آخرین به‌روزرسانی: ﺳﻪشنبه, 30 بهمن,1397
بازدید: 887
بررسي روند  وضعيت  بهداشت و ايمني  معادن طي سال هاي 1390 تا 1395
بررسي روند وضعيت بهداشت و ايمني معادن طي سال هاي 1390 تا 1395

این مقاله، با استفاده از آمار و ارقام مربوط به وضعیت بهداشت و ایمنی معادن با استفاده از نتایج طرح آمارگیری از معادن در حال بهره برداری كشور طی سال‌های 1390-1395 به بررسی روند وضعیت ایمنی و بهداشت معادن طی این 6 سال می‌پردازد و امید است که نتایج ارائه شده، مورد استفاده كاربران عرصه سیاست گذاری و برنامه‌ریزی صنعت و معدن قرار گیرد.
اين مقاله توسط خانم مرجان نوريني آمارشناس آمارگیری‌های صنعت، خدمات و بازرگانی دفتر روش شناسي و طرح هاي نمونه‌گيري مركز آمار ايران تهيه شده است.

مقدمه

امروزه اهمیت بخش معدن و معدن کاری در کشور ایران بر کسی پوشیده نیست و توسعه پایدار معدن و صنایع جانبی آن می‌تواند متضمن توسعه اقتصادی کشور همسو با حفظ و کاهش آسیب‌های محیط زیستی شود. با رشد روز افزون صنایع و توسعه صنعتی در کشورها، حجم عملیات معدنی افزایش پیدا کرده و اهمیت آن بیشتر شده است. عملیات معدن‌کاری از جمله فعالیت‌هایی است که در مقایسه با دیگر بخش‌های صنعت با خطرات زیادی همراه است. به عبارت دیگر، خطر جزء لاینفكی از حرفه معدن‌كاری است. هر ساله هزاران معدنچی بر اثر سوانح معدن‌كاری به خصوص در فرآیند استخراج زغال­سنگ و معدن‌کاری در سنگ سخت، جان خود را از دست می­دهند. هر روزه پرسنل تولیدی معدن در مواجهه با انواع خطرات و آلودگی­های بالقوه­ای هستند كه در صورت عدم رعایت دستورالعمل­ها و قوانین می­تواند منجر به مخاطرات و آسیب­های جدی و یا حتی فوت كاركنان گردد. خطراتی از قبیل آتش سوزی،‌ مسمومیت با مونوكسید كربن،‌ مسمومیت با انواع گازها و مواد سمی،‌ انفجار،‌ آبگرفتگی، ریزش آوار،‌ تصادف با اجسام در حال حركت،‌ برق گرفتگی،‌ سقوط از بلندی­ها و یا ماشین­آلات می­تواند منجر به طیف وسیعی از آسیب به افراد از جمله شكستگی و در رفتگی،‌ سوختگی و بریدگی،‌ برق گرفتگی، قطع عضو و معلولیت و یا حتی فوت گردد. ارزیابی بهداشت و ایمنی در معادن به دلیل وقوع حوادثی که منجر به فوت یا معلولیت‌های مختلف می‌شوند و همچنین ثبت، تجزیه و تحلیل آمار حوادث ناشی از کار، اطلاعات بسیار مفیدی در جهت پی بردن به ماهیت حوادث، علل، پیامدهای ناشی از آن و از همه مهمتر اقدامات لازم جهت پیشگیری از بروز این حوادث را نتیجه می‌دهد. این مقاله،  با استفاده از آمار و ارقام مربوط به وضعیت بهداشت و ایمنی معادن با استفاده از نتایج  طرح آمارگیری از معادن در حال بهره برداری كشور طی سال‌های 1390-1395 به بررسی روند وضعیت ایمنی و بهداشت معادن طی این 6 سال می‌پردازد و امید است که نتایج ارائه شده،  مورد استفاده كاربران عرصه سیاست گذاری و برنامه­ریزی صنعت و معدن قرار گیرد...

براي مشاهده فايل كامل مقاله به فايل پيوست مراجعه كنيد.

تصاویر
  • بررسي روند  وضعيت  بهداشت و ايمني  معادن طي سال هاي 1390 تا 1395
فایلهای پیوست
طراحی سایت