26 مرداد 1401
En | 
زمان انتشار: 06 اسفند 1397
آخرین به‌روزرسانی: دوشنبه, 06 اسفند,1397
بازدید: 1614
بررسي و تحلیل آمارهای مسكن و ساختمان
بررسي و تحلیل آمارهای مسكن و ساختمان

از عواملي كه تاثير مثبت بر افزايش قيمت مسكن دارند مي‎توان به افزایش درآمد خانوار، هزینه‎ي ساخت، رشد جمعیت، وسعت و جمعیت منطقه، نقدینگی، قیمت زمین، قیمت طلا و قیمت دوره‎ي قبل اشاره كرد.
اين تحليل توسط آقایان:مهدی فرحزادی و علیرضا حاتمی و خانم‌ها:لیلا موسوی و محبوبه قربانی تهيه شده است.

اهمیت بخش مسکن در اقتصاد کشور و نیز حساسیت‌ها و تاثیرات اقتصادی و اجتماعی ناشی از آن، مرکز آمار ایران را بر آن داشت تا از سال 1372 به تهیه و اجرای طرح آمارگیری از قیمت و اجاره مسکن بپردازد، از سال 1388 برای ارایهي این اطلاعات از سامانه اطلاعات مديريت معاملات املاك و مستغلات كشور استفاده شد.

نوسان قیمت مسکن، به خصوصیات بازار مسکن و خصوصیات ذاتی آن بازمی‌گردد. از خصوصيات مسكن ميتوان به حیاتی بودن، بادوام بودن، ماهيت دوگانه مصرفي‏-‏ سرمايهاي، تقسيم​ ناپذيري و مبادله​ناپذيري آن اشاره كرد. ویژگی­های بازار مسکن که عمدهي آنها به خصوصیات ذاتی مسکن باز می­گردد عبارتند از: ناکارآمدی اطلاعاتی، بالا بودن هزینههای مبادله، تعدیل کند در برابر شوک‌های وارده و پیوند وسیع با اقتصاد کلان.

از عواملي كه تاثير مثبت بر افزايش قيمت مسكن دارند ميتوان به افزایش درآمد خانوار، هزینهي ساخت، رشد جمعیت، وسعت و جمعیت منطقه، نقدینگی، قیمت زمین، قیمت طلا و قیمت دورهي قبل اشاره كرد. از طرف مقابل نرخ سود بانكي، شاخص قیمت سهام، شاخص بورس، موجودی مسکن خالی، نرخ ارز، تولید ناخالص و قیمت سکه از عواملي هستند كه بر قيمت مسكن تاثير منفي دارند.

روند تغییرات متوسط قيمت فروش يك مترمربع زيربناي مسكوني در شهر تهران از بهار 1390 تا پاييز 1397 افزايشي بوده و از 17653 هزار ريال در بهار 1390 به 93980 هزار ريال در پاييز 1397 رسيده است.

رشد فزايندهي قيمت مسكن از بهار 1390 تا بهار 1392، را ميتوان ناشي از تورم عمومي دانست. همچنين تبديل شدن بازار مسكن در تهران به بازار سفته​بازي و افزايش خريد و فروشها براي بهرهبرداري از رشد سريع قيمتها عامل ديگر جهش قيمت ميباشد. از طرف ديگر به علت ثابت ماندن تسهيلات خريد مسكن، خريداران واقعي و مصرف كنندگان مسكن، از اين بازار عقب افتاده و با تسلط سفته بازان بر بازار مسكن، جهشهاي ناگهاني در قيمت مسكن رخ داد.

کاهش نرخ سود بانک‌ها در سال 1396، شروع خوبی برای ایجاد رونق مسکن در اين سال بوده است. بازار مسکن در سال 1396 از رکود 4 ساله خارج ‌شده و خرید و فروش نسبت به سال قبل افزايش يافته است. شيب افزايش در بهار، تابستان و پاييز ملايم بوده ولي در زمستان جهش قيمتي اتفاق افتاده است. اين روند افزايشي در بهار 1397 ادامه يافته و در پاييز 1397 به اوج خود ميرسد...

براي مشاهده متن كامل تحليل به فايل پيوست مراجعه كنيد.

 

 

تصاویر
  • بررسي و تحلیل آمارهای مسكن و ساختمان
فایلهای پیوست
طراحی سایت