12 آذر 1399
En | 
زمان انتشار: 12 اسفند 1397
آخرین به‌روزرسانی: یکشنبه, 12 اسفند,1397
بازدید: 806
بررسی روش‌های جمع‌آوري اطلاعات مرغداری‌های صنعتی در ایران و سایر کشورها
بررسی روش‌های جمع‌آوري اطلاعات مرغداری‌های صنعتی در ایران و سایر کشورها

بررسي روش‌هاي جمع‌آوري اطلاعات مربوط به مرغداري‌هاي‌ پرورش مرغ گوشتي و تخمگذار به منظور برنامه‌ريزي‌هاي اقتصادي حائز اهميت بوده و وجود آمار دقيق از ميزان توليد گوشت مرغ و تخم‌مرغ لازم و ضروري مي‌باشد. در همین راستا گروه آمارهای اقتصاد کشاورزی به بررسی روش های جمع آوری اطلاعات مرغداری های پرورش مرغ گوشتی و امکان ثبتی نمودن آن در ایران و سایر کشورها پرداخته شده است.

پروتئين نقش بسيار مهمي در اعمال حياتي تمام موجودات زنده، از جمله انسان‌ها دارد و اگر بخواهيم تركيبي را به نام «اساس زندگی» بخوانیم، باید آن را به پروتئین اطلاق کنیم. در بسیاری از کشورها، کمبود پروتئین بعد از کمبود انرژی، دومین عامل سوء تغذیه شدید و مرگ و میر است. در کشورهای صنعتی پروتئین حدود 14 درصد انرژی روزانه را تشکیل می دهد، فقدان پروتئین در رژیم غذایی منجر به استفاده بدن از منابع پروتئینی بدن شده و ضعف ماهیچه‏ای، ضعف در عملکرد قلب، تأخیر در ترمیم زخم‏ها، سوء هاضمه، نازک شدن و کم‏پشت شدن موها و موارد دیگری را به دنبال دارد.

عمده پروتئین مورد نیاز انسان‏ها از طریق خوردن گوشت و به طور عمده گوشت چهارپایان اهلی، پرندگان به ویژه مرغ و آبزیان به ویژه ماهی تأمین می‏شود. علی‏رغم افزایش سرانه مصرف ماهی در کشور ما، همچنان گوشت مرغ و گوشت قرمز، سهم بیشتری در مصرف خانوارها را به خود اختصاص داده‏اند. با توجه به این موضوع و همچنین اصل جایگزینی نهاده‏ها در اقتصاد کشاورزی (که گوشت مرغ را جایگزین گوشت قرمز در بازار مصرف گوشت می‌داند)، بررسي روش‌هاي جمع‌آوري اطلاعات مربوط به مرغداري‌هاي‌ پرورش مرغ گوشتي و تخمگذار به منظور برنامه‌ريزي‌هاي اقتصادي حائز اهميت بوده و وجود آمار دقيق از ميزان توليد گوشت مرغ و تخم‌مرغ لازم و ضروري مي‌باشد. در همین راستا گروه آمارهای اقتصاد کشاورزی به بررسی روش های جمع آوری اطلاعات مرغداری های پرورش مرغ گوشتی و امکان ثبتی نمودن آن در ایران و سایر کشورها پرداخته شده است...

 اين مقاله به قلم آقاي عليرضا صفايي  رئيس گروه اقتصاد كشاورزي و خانم بنفشه شاه علي كارشناس آمار هاي منابع طبيعي و شيلات دفتر كشاورزي تهيه شده است. براي مشاهده  متن كامل به فايل پيوست مراجعه كنيد. 

تصاویر
  • بررسی روش‌های جمع‌آوري اطلاعات مرغداری‌های صنعتی در ایران و سایر کشورها
  • بررسی روش‌های جمع‌آوري اطلاعات مرغداری‌های صنعتی در ایران و سایر کشورها
فایلهای پیوست
طراحی سایت