09 آذر 1399
En | 
زمان انتشار: 10 اردیبهشت 1398
آخرین به‌روزرسانی: ﺳﻪشنبه, 10 اردیبهشت,1398
بازدید: 1169
مروري بر اقدامات انجام شده در راستاي توليد آمار به موقع در بخش كشاورزي
مروري بر اقدامات انجام شده در راستاي توليد آمار به موقع در بخش كشاورزي

آمارهای بخش كشاورزي در ايران توسط مرکز آمار ایران و وزارت جهاد کشاورزی تولید می‌شود. بیش از ۹۰ درصد ارزش افزوده بخش کشاورزی به سه زیربخش زراعت و باغداری و دامداری اختصاص یافته است...
اين مطلب توسط ابوطالب عزيزي مدير كل دفتر كشاورزي مركز آمار ايران تهيه شده است.

افزایش ناگهانی قیمت محصولات مهم کشاورزی نظير گوشت، تخم‌مرغ، لبنیات و محصولات مهم زراعی و باغی (مانند برنج، پیاز، سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی و انواع میوه‌ها) که در چند سال اخیر، تعداد بیشتری از محصولات را شامل شده، اهمیت تولید به‌موقع آمار در بخش کشاورزی را بیش از پیش نمایان ساخت.

نگاهی به آمارهای تولید شده بخش کشاورزی در کشورهای توسعه‌یافته اهمیت انتشار سریع و به‌موقع آمار اين بخش را مشخص مي كند. بررسي هاي به عمل آمده نشان مي دهد كه آمار کشتار دام و تولید شیر در اکثر کشورهای اروپایی به‌صورت ماهانه و در برخی کشورها مانند دانمارک، تولید شیر به‌صورت روزانه گزارش می‌شود. میزان تغییرات تولید محصولات زراعی و باغی در این کشورها با استفاده از روش‌هایی مانند تصاویر ماهواره‌ای و يا آمارگيري به روش نمونه‌های ثابت و مؤثر، پیش‌بینی می‌شود و برای برنامه‌ریزی و مدیریت عرضه و تقاضا در بازار مورد استفاده قرار مي گيرد. در ایالات متحده آمریکا برای پیش‌بینی میزان تولید محصولات باغی و خشکبار، اطلاعات مورد نیاز را در بازه‌های ماهانه و به‌روش تلفنی یا اینترنتی گردآوری می‌کنند و میزان تولید هر محصول را در انتهای فصل رشد آن اعلام می‌نمایند.

آمارهای بخش كشاورزي در ايران توسط مرکز آمار ایران و وزارت جهاد کشاورزی تولید می‌شود. بیش از ۹۰ درصد ارزش افزوده بخش کشاورزی به سه زیربخش زراعت و باغداری و دامداری اختصاص یافته است.

وزارت جهاد کشاورزی بخشي از آمارهای خود را از طریق براوردهای کارشناسی تولید می‌کند و هدف از تولیدشان عمدتاً بیان عملکرد است. این آمارها همه‌ساله در آمارنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی منتشر می‌شوند. همزمان با براوردهاي كارشناسي برخي از طرح‌هاي آماري مانند نمونه‌گیری از محصولات زراعی در این وزارتخانه تا سال ۱۳۹۶ به‌صورت سالانه اجرا و نتایج آن منتشر می‌شد. با طراحی سامانه جامع پهنه‌بندی مدیریت داده‌های کشاورزی، که هدف آن ثبت اطلاعات بهره‌برداران کشاورزی و تولید آمار این بخش است، طرح آمارگیری محصولات زراعی در وزارت جهاد کشاورزی متوقف شد. اما از این سامانه نیز تا کنون گزارشی به‌جز تعداد بهره‌برداران ثبت‌نام‌شده استخراج نشده است.

مرکز آمار ایران آمارهای بخش کشاورزی را از طریق سرشماری یا نمونه‌گیری تولید می‌کند. مهم‌ترین اشکالات این آمارها تأخیر در انتشار (به‌موقع نبودن) و عدم تولید سالانه (بهنگام نبودن) است. به عبارت دیگر، هرچند آمارهای تولید شده از دقت زیادی برخوردارند، اما در زمان مناسب و به‌صورت سالانه تولید نمی‌شوند. بررسی آمارهای تولید شده در بخش کشاورزی نشان می‌دهد که فاصله بین گردآوری داده‌ها و انتشار نتایج در برخی موارد به ۶ ماه نیز می‌رسد. با توجه به اين موضوع از ابتداي سال 1396 اقدامات مهمي به منظور انتشار به موقع نتايج آمارگيري هاي بخش كشاورزي شروع شده كه به برخي از آن ها اشاره مي شود...

براي مشاهده متن كامل مطلب  به فايل پيوست مراجعه كنيد. 

تصاویر
  • مروري بر اقدامات انجام شده در راستاي توليد آمار به موقع در بخش كشاورزي
فایلهای پیوست
طراحی سایت