12 آذر 1399
En | 
زمان انتشار: 23 تیر 1398
آخرین به‌روزرسانی: یکشنبه, 23 تیر,1398
بازدید: 1653
بررسی ساختار هزینه­ های گردشگران ملی در بهار 1397
بررسی ساختار هزینه­ های گردشگران ملی در بهار 1397

اين مقاله توسط زهره چيت ساز ، رئیس گروه آمارهای اجتماعی و فرهنگی ،‌سعیدرضا قدرت،‌كارشناس آمارهای اجتماعی و فرهنگی و سعید لطفی­زاده کارشناس آمارهای اجتماعی و فرهنگی تهيه شده است.

با توجه به هزينه­‌هايي كه لاجرم گردشگران بايستي در طول سفر انجام دهند مي­توان گردشگري را يكي از منابع عمده درآمدزايي و ايجاد اشتغال به شمار آورد؛ به نحوي كه ميان توسعه گردشگري و رشد اقتصادي رابطه­اي دو طرفه ايجاد شود. لذا اگر هر يك از شهرها و استان­هاي كشور از تعداد گردشگر بيشتر برخوردار باشند بدنبال آن درآمد  و اشتغال­زایی بيشتری خواهند داشت. صنعت گردشگري و صنايع،‌ شركت­ها و مؤسسات وابسته به آن حتي در حوزه ملي نيز مي­تواند مستقيم و غيرمستقيم تاثير مهمي بر افزايش اشتغال در استان­ها و بدنبال آن در كشور داشته باشد. مانند: هتل­ها، اماکن صرف غذا و نوشیدنی، شركت­هاي هواپيمايي، شركت­هاي كشتيراني، آژانس­هاي گردشگري، مراكز تفريحي و فروشگاه­هايي كه در اين بخش كار مي­كنند كه به صورت مستقيم اشتغال­زايي دارند و شركت­هايي كه مواد و ملزومات مورد نياز رستوران­ها را تأمين مي­كنند، شركت­هاي ساختماني كه هتل­ها و جاده­ها را مي­سازند، شركت­هاي توليدكننده اتومبيل، قطار و هواپيما از نظر درآمد به صورت غيرمستقيم براي نهادهاي گردشگري اشتغال­زايي دارند. گردشگري علاوه بر ايجاد اشتغال مي­تواند موجب رشد درآمد ملي شود كه بخشي از اين درآمد مي­تواند به صورت درآمد ارزي باشد كه البته در اين نوشتار با توجه به بررسي هزينه­هاي مربوط به سفرهاي گردشگري ملي، درآمد ارزی مطمع نظر نمی­تواند باشد.

طرح آمارگيري از گردشگران ملي يكي از طرح‌هاي مركز آمار ايران است كه با هدف تهيه آمار و اطلاعات مربوط به سفرهاي گردشگري خانوارهاي كشور، براي بررسي‌هاي اقتصادي و تصميم‌گيري مديران و برنامه‌ريزان در حوزه گردشگري، به اجرا در مي‌آيد. در اين طرح با مراجعه به خانوارهاي نمونه، اطلاعات متعددی جمع آوری می­شود مانند: ويژگي‌هاي سفر از جمله تعداد سفر، نوع سفر( با اقامت شبانه و بدون اقامت شبانه)، هدف اصلي سفر(گردش و تفريح، ديدار دوستان و بستگان، زيارت، درمان، خرید، آموزش، و...)، شيوه سفر( با تور، بدون تور)، نوع اقامتگاه گردشگران (اقامتگاه عمومي، اقامتگاه سازماني، خانه آشنايان و بستگان، ویلا و آپارتمان اجاره‌ای، ويلا و آپارتمان شخصي، چادر وكمپ شخصي و...)، نوع وسيله نقليه مورد استفاده، تعداد شب اقامت و هزينه‌هاي سفر و همچنین اطلاعاتی در مورد ويژگي‌هاي اجتماعي اعضاي خانوار مانند سن، ‌جنس، وضع سواد و وضع اشتغال. از بین اقلام متنوع مذکور، هزینه­های انجام شده توسط خانوار در سفرهای گردشگری ملی مورد بررسی قرار می­‌گیرد...

براي مشاهده متن كامل  مقاله به فايل پيوست مراجعه كنيد. 

تصاویر
  • بررسی ساختار هزینه­ های گردشگران ملی در بهار 1397
  • بررسی ساختار هزینه­ های گردشگران ملی در بهار 1397
  • بررسی ساختار هزینه­ های گردشگران ملی در بهار 1397
فایلهای پیوست
طراحی سایت