25 شهریور 1398
En | 
زمان انتشار: 09 مرداد 1398
آخرین به‌روزرسانی: چهارشنبه, 09 مرداد,1398
بازدید: 1016
انعقاد تفاهم‌نامه همكاري في‌مابين مركز آمار ايران و مركز تحقيقات سازمان صداو سيماي جمهوري اسلامي ايران
انعقاد تفاهم‌نامه همكاري في‌مابين مركز آمار ايران و مركز تحقيقات سازمان صداو سيماي جمهوري اسلامي ايران

اين تفاهم نامه، به نمايندگي دکتر جواد حسین زاده نیستاني، رئيس مركز آمار ايران و دكتر علي طلوعي، رئيس مركز تحقیقات سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، انعقاد يافت.

به منظور گسترش همكاري‌هاي مشترك علمي و پژوهشي، تبادل اطلاعات آماري  و استفاده بهينه از ظرفيت‌ها و توانائي‌هاي مركز آمار ايران و مركز تحقیقات سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، تفاهم‌نامه همكاري في‌مابين اين دو مركز  منعقد  شد.

  اين تفاهم نامه  در راستای تحقق اهداف نوین سازی نظام آماری کشور و ارتقای سواد و فرهنگ آماری جامعه در چارچوب برنامه ملی توسعه آمار كشور (1400-1396)، به نمايندگي
دکتر جواد حسین زاده نیستاني، رئيس مركز آمار ايران و دكتر علي طلوعي، رئيس مركز تحقیقات سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، روز  چهارشنبه نهم مرداد ماه در مركز آمار ايران   انعقاد يافت.

 هدف از انعقاد اين تفاهم‌نامه توسعه همكاري‌هاي علمي و پژوهشي و بهره‌مندي از امكانات و توانمندي‌هاي دو دستگاه و ايجاد زمينه همكاري في مابين در تبادل اطلاعات بر اساس قوانين و مقررات کشور و در راستاي سياست‌ها و برنامه‌هاي طرفين و اجراي پژوهش‌ها، نظر سنجي‌ها، نيازسنجي‌ها و افكار سنجي‌ها به منظور پاسخگويي به نيازهاي حاكميتي، همسو با اهداف و رویکرد نوین سازی نظام آماری کشور و ارتقای سواد و فرهنگ آماری جامعه است.

 از جمله  تعهدات مشترك در اين تفاهم نامه تبادل تجربيات كارشناسي در زمينه بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي موجود در مركز آمار ايران و مركز تحقیقات در حوزه ارتقای فرهنگ، سواد و اعتماد عمومی در زمینه آمارهای رسمی، برگزاري دوره‌ها و كارگاه‌هاي آموزشی تخصصي-کاربردی در زمینه ارتقای باورها و نگرش‌ها، آگاهی و سواد آماری عموم جامعه( پاسخگویان، سیاستگذاران، تولید کنندگان، کاربران و...) با هدف نهادینه سازی جایگاه آمارهای رسمی در سیاستگذاری ها و تصمیم گیری ها و افزایش سرمایه اجتماعی نظام آماری کشور، همكاري در تحليل و فرا تحليل اطلاعات و داده‌هاي حاصل از آمارگيري ها در حوزه اجتماعي و فرهنگي با رویکرد ارتقای سواد و فرهنگ آماری جامعه  و نظرسنجی براي سنجش اعتماد عموم مردم به آمارهای رسمی کشور و مرکز آمار ایران به عنوان مرجع قابل اعتماد  با حفظ محرمانگی اطلاعات  است.           

 در اين نشست، ‌دكتر حسين زاده  با بيان اين كه رويكرد مركز آمار ايرا ن نو ين سازي نظام آماري و گذار از نظام آماري كشور از  نظام آماري سنتي به سوي نظام آماري مدرن است،‌گفت:‌ اقدامات زيادي لازم است تا اين هدف محقق شود و صدا و سيما نقش مهمي در گذار از  اين مسير  دشوار دارد.

وي افزود: بر اساس  اصل سوم از اصول ده گانه آمارهاي  رسمي،‌ تفسير در ست آمار‌هاي رسمي و پيشگيري از تفسير غلط آمارهاي منتشره، از وظايف مركز آمار ايران است  و در واقع در كنار  اعلام آمار به عنوان يك كالاي عمومي، تفسير و  فرا داده آن نيز بايد درست ارائه شود و در اين ميان صدا و سيما به عنوان رسانه اصلي و ملي  كشور، مي‌تواند نقش  مهمي را ايفا كند. رئيس مركز آمار ايران در ادامه گفت: مركز آمار ايران و صدا و سيما همواره همكاري خوبي داشته اند و اين تفاهم نامه  نيز  در راستاي تداوم فعاليت هاي قبلي است.       

وي  با اشاره به اين كه  مراكز آماري  به شكل  مستقيم نظر سنجي  انجام نمي‌دهند، افزود:‌  يكي از همكاريهاي مهم صدا و سيما  و مركز آمار ايران ، اجراي نظر  سنجي با هدف  مطالعات چگونگي جلب  همكاري و مشاركت مردم در اجراي آمارگيري‌هاست تا نظام  آماري كشور بتواند آمار را  به عنوان يك كالاي عمومي به نحو مطلوب‌تري در اختيار برنامه ريزان و سياستگذاران قرار دهد.

 در ادامه دكتر طلوعي،  ضمن تبريك انتصاب دكتر حسين زاده به سمت رياست مركز آمار  ايران گفت: با توجه به اين كه صدا و سيما و مركز آمار ايران در زمينه آمار‌هاي رسمي، داراي  هدف، ادبيات و درك مشترك هستند،  امضاي  تفاهم نامه با مركز آمار ايران  يكي از  بهترين تفاهم نامه هاي منعقد شده صدا و سيما است.

 رئيس مركز تحقیقات سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران،‌ با بيان اين كه سواد رسانه اي،‌ سواد و فرهنگ آماري از مسائل و چالش هاي مهم صدا و سيما است  و مورد مطالعه قرار گرفته است،‌ افزود: متاسفانه  كساني كه از آمار بهره‌برداري  مي كنند، به نوعي  استفاده حداقلي از  آمار مي‌كنند در حالي كه بايد معاني و تفاسير آمار ها را به خوبي درك كنند.

 وي  اظهار كرد: با توجه به جايگاه و قدمت فعاليت اين دو سازمان، ظرفيت بالايي براي همكاري  وجود دارد و تعاملات ما مي‌تواند بيشتر از اين باشد. دكتر طلوعي افزود:‌صدا و سيما  در زمينه  رفتار خانوارها،‌ افكار سنجي در حوزه هاي اجتماعي، آسيب هاي اجتماعي  و سبك زندگي  بررسي و مطالعه مي‌كند و اين آمادگي را  دارد تا در زمينه آمار هاي  اجتماعي و فرهنگي  همكاري‌هايي را  با  مركز آمار اير ان انجام دهد .

 

 

 

تصاویر
  • انعقاد تفاهم‌نامه همكاري في‌مابين مركز آمار ايران و مركز تحقيقات سازمان صداو سيماي جمهوري اسلامي ايران
طراحی سایت