30 دی 1399
En | 
زمان انتشار: 02 شهریور 1398
آخرین به‌روزرسانی: یکشنبه, 03 شهریور,1398
بازدید: 2523
تهیه گزارش­های آماری وضعیت مواد معدنی در توالی زنجیره تامین در پایگاه داده­‌های علوم زمین
تهیه گزارش­های آماری وضعیت مواد معدنی در توالی زنجیره تامین در پایگاه داده­‌های علوم زمین

اين گزارش توسط پايگاه علوم داده هاي زمين با همكاري هایده حجه الاسلامی کارشناس آمارهای معادن غیر فلزی و محمود غلامی مرادلو رييس گروه آمارهاي محيط زيست دفتر صنعت، معدن و زير بنايي مركز آمار ايران تهيه شده است.

 کشور ایران به‌دلیل داشتن منابع و ذخایر مهم معدنی و همچنین منابع هیدروکربنی، یکی از کشورهای دارای مزیت نسبی محسوب می‌شود، به‌طوری که حتی برخی از کارشناسان، ایران را بیشتر کشوری معدنی می‌دانند تا نفت‌خیز و با  وجود سهم اندک بخش معدن در تولید ناخالص داخلی ایران، آثار مستقیم و غیرمستقیم آن بر ایجاد ثروت ملی چشمگیر است. همین موضوع، اهمیت برنامه‌های توسعه در بخش معدن و صنایع معدنی را روزافزون کرده است. در این راستا برای بهره مندی هرچه بهتر از این منابع طبیعی و توجه به موضوعاتی مانند امنیت تامین مواد معدنی خام مورد نیاز صنایع داخلی، شناخت فرصت­های جدید سرمایه­‌گذاری، کاهش ریسک سرمایه‌­گذاری، رشد ظرفیت رقابت­پذیری و ... نیاز به برنامه­های منظم و دقیق در این زمینه است. مطالعه زنجیره تامین مواد معدنی از ابتدا (اکتشاف معدن) تا انتها (بازار و مصرف) در اولین گام، می­تواند نقش به سزایی در تصمیم­‌گیری و برنامه­ریزی صحیح در این حوزه داشته باشد.

یکی از اقدامات مهم در این زمینه، گردآوری ساختارمند، یکپارچه، مستند و روزآمد داده­های زنجیره تامین مواد معدنی کشور " از تولید تا بازار" و با "مشارکت سازمان­های تولید کننده اطلاعات مواد معدنی" اعم از دولتی یا خصوصی است. توجه به همکاری اطلاعاتی (تبادل داده و اطلاعات) مابین این سازمان­ها در قالب تفکر کلان زنجیره تامین از یک سو و از سوی دیگر درک درست نیاز اطلاعاتی مخاطبان داخلی، منطقه­ای و جهانی مواد معدنی ایران و تامین آن، می­تواند موجب افزایش شفافیت اطلاعاتی، رشد بهره‌وری مواد معدنی، کاهش هزینه‌ها، افزایش سرمایه‌گذاری در گستره معادن و صنايع معدني و همچنین کاهش اتکا به آمارهای نامطمئن سازمان­های جهانی شود.

به همین منظور و در نخستین گام، پایگاه ملی داده­های علوم زمین کشور با همکاری مرکز آمار ایران، با ایده مدل‌سازی اطلاعات مواد خام معدنی اقدام به انتشار بخشی از اطلاعات زنجیره تامین مواد معدنی کشور در قالب " گزارش­های وضعیت مواد معدنی خام" برای ذی­نفعان، تصمیم­گیران و سرمایه­گذاران نموده است.

این گزارش­ها در فاز نخست و به شکل آزمایشی با عنوان " بررسی وضعیت آماری مواد معدنی در ایران و جهان "  در سه بخش تولید، تجارت و اقتصاد و برای 6 عنصر از عناصر فلزی استراتژیک کشور تنظیم و تهیه شده است که باتوجه به اهمیت این دیدگاه، سعی خواهد گردید در فازهای بعدی اطلاعات تمام مواد معدنی فلزی و غیر فلزی کشور تهیه و تنظیم گردند. اطلاعات مذکور قابل بروز رسانی و متکی بر داده بوده و در چند سطح اطلاعات جهانی، کشوری و استانی گردآوری و ارائه می­گردند.

  علاقه­مندان می­توانند برای دسترسی به این اطلاعات به بخش محصولات وب­سایت سازمان زمین شناسی با عنوان "اطلاعات مواد معدنی" و همزمان به درگاه ملی مرکز آمار ایران مراجعه نمایند. همچنین داده­های مبنای این گزارشات از طریق وب­سایت سازمان زمین شناسی و مرکز آمار ایران به زودی در اختیار ذی­نفعان قرار خواهد گرفت.

براي مشاهده اين گزارش به فايل پيوست مراجعه كنيد.

تصاویر
  • تهیه گزارش­های آماری وضعیت مواد معدنی در توالی زنجیره تامین در پایگاه داده­‌های علوم زمین
  • تهیه گزارش­های آماری وضعیت مواد معدنی در توالی زنجیره تامین در پایگاه داده­‌های علوم زمین
فایلهای پیوست
طراحی سایت