22 مرداد 1401
En | 
زمان انتشار: 09 مهر 1398
آخرین به‌روزرسانی: ﺳﻪشنبه, 09 مهر,1398
بازدید: 5034
سهم يارانه‌هاي نقدي در سبد خانوار
سهم يارانه‌هاي نقدي در سبد خانوار

اين مقاله توسط شكوفه قصوري معاون دفتر جمعيت، نيروي كار و سرشماري مركز آمار ايران تهيه شده است.

مقدمه

قانون هدفمند كردن يارانه­ها در سال 1388 به تصويب رسيد. مطابق ماده 7 اين قانون دولت پس از اصلاح قيمت حامل­هاي انرژي، آب، کارمزد جمع‌آوری و دفع فاضلاب، هدفمند کردن یارانه گندم، برنج، روغن، شیر، شکر، خدمات پستی، خدمات هواپیمایی و خدمات ریلی (مسافری)، مي­توانست یارانه­اي در قالب پرداخت نقدی و غیرنقدی با لحاظ میزان درآمد خانوار نسبت به کلیه خانوارهای کشور به سرپرست خانوار پرداخت نمايد.

تا مهر ۱۳۸۹، فرم‌های اطلاعات اقتصادی برای دریافت یارانه نقدی از سوی بيش از ۶۸ میلیون نفر در قالب حدود ۲۰ میلیون خانوار تکمیل شد. از آذرماه سال 1389 پرداخت يارانه به افراد ثبت نام­ كننده در طرح آغاز شد. اكنون بيش از 7 سال از پرداخت نقدي به خانوارها مي­گذرد و اظهار نظرهاي متفاوتي درخصوص تعداد دريافت كنندگان، رقم واريزي و ... وجود دارد.

از ابتداي واريز نقدي يارانه به خانوارها در پرسشنامه طرح آمارگيري هزينه و درامد خانوار مركز آمار ايران بخشي به ثبت يارانه نقدي دريافتي خانوار به عنوان يكي از درامدهاي خانوار اختصاص يافت.

در اين مقاله با استفاده از نتايج بدست آمده در اين طرح­ ابتدا سهم يارانه نقدي دريافتي در كل درامد خانوارها به تفكيك مناطق شهري و روستايي براي سال­هاي 1390 الي 1397 محاسبه شده و سپس سهم يارانه نقدي دريافتي در درامد كل به تفكيك دهك­هاي درامدي در مناطق شهري و روستايي سال 1397 بررسي شده است...

براي مشاهده متن كامل مقاله به فايل پيوست مراجعه كنيد. 

تصاویر
  • سهم يارانه‌هاي نقدي در سبد خانوار
فایلهای پیوست
طراحی سایت