29 شهریور 1399
En | 
زمان انتشار: 14 آبان 1398
آخرین به‌روزرسانی: شنبه, 18 آبان,1398
بازدید: 1200
 لزوم استفاده از شيوه‌هاي مدرن و ثبتي مبنا در آمارگيري‌ها
لزوم استفاده از شيوه‌هاي مدرن و ثبتي مبنا در آمارگيري‌ها

استاندار آذربايجان شرقي:‌ اطلاعات آماري بسياري از دستگاه‌ها به روز نيست / بايد كاستي ها را بشناسيم و براي آن ها چاره سازي كنيم.


به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامهريزي آذربايجانشرقي، محمدرضا پورمحمدي در دومين همايش بزرگداشت روز ملي آمار و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي كه روز سه شنبه چهاردهم آبان ماه در تبريز برگزار شد،‌  اظهار كرد: اگر بپذيريم كه امروز توسعه كشور، استان و هر سازماني نيازمند مديريت علمي و مناسب است، مديريت و راهبري سازمانها بدون آمار غيرممكن است.

وي با تبريك روز آمار به دست اندركاران حوزه تاكيد كرد: اطلاعات مبناي هرگونه برنامهريزي، توسعه و پيشرفت است؛ هر چند عليرغم اهميت هنوز مقوله برنامهريزي بر اساس آمار خيلي جدي گرفته نميشود.

استاندار آذربايجانشرقي اذعان داشت: ما بحث پايگاه‌هاي داده را جدي نگرفته ايم؛ فرهنگ آماري در جامعه ضعيف  است و اطلاعات آماري بسياري از دستگاهها به روز نيست؛ بايد كاستي‌ها را بشناسيم و براي آنها چاره سازي كنيم.

اين مسوول با بيان اينكه نقش غالب سازمان بودجه‌ريزي است، افزود: دولت در عصر امروز نتيجه مدار است و بودجه بايد بر اساس نتيجه اختصاص يابد.

پورمحمدي تصريح كرد: نظام برنامه ريزي ما بخشي بوده و برنامه هاي آمايش، ساختار برنامه ريزي و مديريت بايد بر هم منطبق باشند.

استاندار آذربايجانشرقي در پايان خاطرنشان ساخت: سياست‌هاي آمايشي ما تحقق پيدا نكرده است؛ در هر صورت اميدواريم سند آمايش به موازات سند تدبير توسعه و سيستم SDI پيش رود.

تاكيد رئيس مركز آمار ايران بر لزوم استفاده از شيوه‌هاي مدرن و ثبتي مبنا در آمارگيري‌ها

 دكتر جواد حسين‌زاده نيز  در دومين همايش بزرگداشت روز ملي آمار و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي و رونمايي از مطالعات آمايش استان با اشاره به اين كه :‌سند آمايش با انسان، فضا و فعاليت مرتبط است، افزود: در توسعه پايدار مباحث اقتصادي، اجتماعي و محيط زيست را در تلاقي هم مي بينيم؛ بنابراين بدون آمار حركت كردن در جامعه امروز امكان پذير نيست.

وي در عين حال خاطرنشان ساخت: توسعه پايدار در بستر بسته امكان پذير نيست و بايد بستري پويا و جهاني براي توسعه ببينيم.

رئيس مركز آمار ايران  يادآور شد: از سال 2010 به بعد رويكرد جديدي در نظام‌هاي آماري دنيا صورت گرفته كه بسيار تاثيرگذار است و در جهت تامين نيازهاي آماري حوزه برنامه‌ريزي تلاش ميشود.

وي اذعان داشت: دنيا به سمت مدرن سازي نظام هاي آماري پيش رفته و نقش نظامهاي سنتي رفته رفته كم رنگ تر مي شود؛ در واقع در سال 20 اكتبر روز جهاني 2010 روز جهاني آمار با شعار آمار بهتر زندگي بهتر تعيين شده است.

دكتر حسين زاده در بخش ديگري از صحبتهاي خود ابراز داشت: اولين گرايش در مدل سازي آماري و مهمترين بحث محوريت و مرجعيت سازمان هاي ملي آمار  است؛ يكي از مهمترين كارها اين است كه نگاه ما به آمار بويژه آمار رسمي تغيير كند.

رئيس مركز آمار ايران در ادامه  بر لزوم استفاده از شيوه هاي جديد و ثبتي مبنا و استفاده از منابع جديد در آمارگيري تاكيد و اضافه كرد: در حوزه ثبتي مبنا كردن و مدرن سازي آماري در مركز آمار اتفاقات مطلوبي رخ داده است.

وي گفت: در روش ثبتي مبنا به جاي اجراي طرح‌هاي نمونه گيري از ريزداده هاي اداري استفاده مي شود كه با كيفيت تر بوده و در تهاتر زماني بيشتر قابل انتشار است.

دكتر حسين‌زاده با بيان اينكه همه به دنبال ايجاد بهره وري بيشتر در نظام آماري هستند، افزود: سازگاري بين اجرا و نظام آماري چه در حوزه ملي، منطقهاي و بين المللي بسيار مهم است.

برنامه آمايش آذربايجانشرقي آماده شده است

رييس سازمان برنامه و بودجه آذربايجان‌شرقي اعلام كرد: اسناد و كتب برنامه آمايش استان با بيش از ۳ سال تلاش كارشناسان و متخصصان مربوطه در ۲۷ جلد و پنج بخش آماده شده است

 داود بهبودي روز سه شنبه در حاشيه آئين رونمايي از اسناد مطالعاتي برنامه آمايش آذربايجان‌شرقي با حضور رييس مركز آمار ايران در گفت و گو با خبرنگاران  اظهاركرد: تحليل وضعيت و ساختار آذربايجان شرقي، استنتاج و تحليل يافته ها، تبيين چشم انداز و طراحي سناريوي فضايي، نظام برنامه ريزي و پايش و راهبردها و سياست‌ها و برنامه‌هاي اجرايي كه شامل پهنه‌هاي شهرستاني مي‌شود، پنج بخش مدون رونمايي شده اسناد مطالعات برنامه آمايش استان است

وي با بيان اينكه اجراي اين آمايش از امسال آغاز مي‌شود، ادامه داد: برنامه آمايش استان در شوراي برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي تصويب شده و ابلاغ آن به نهادهاي اجرايي نيز در حال انجام است

بهبودي هدف از تدوين اين برنامه آمايشي را، تهيه برنامه و پيش بيني هاي لازم توسعه اي، تعادل بخشي بين نقاط مختلف استان، تعيين نقش و جايگاه آذربايجان‌شرقي در عرصه ملي و بين المللي و بين استان هاي شمال غرب كشور اعلام كرد

تصاویر
  •  لزوم استفاده از شيوه‌هاي مدرن و ثبتي مبنا در آمارگيري‌ها
  •  لزوم استفاده از شيوه‌هاي مدرن و ثبتي مبنا در آمارگيري‌ها
  •  لزوم استفاده از شيوه‌هاي مدرن و ثبتي مبنا در آمارگيري‌ها
طراحی سایت