07 اسفند 1398
En | 
زمان انتشار: 16 بهمن 1398
آخرین به‌روزرسانی: شنبه, 19 بهمن,1398
بازدید: 1343
رو نمایی از دو دستاورد مهم آماری در مراسم بزرگداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مرکز آمار ایران
رو نمایی از دو دستاورد مهم آماری در مراسم بزرگداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مرکز آمار ایران

رئیس مرکز آمار ایران: مدرن سازی، الزام اساسی در توسعه  است و اقدامات بنیادین برای اجرایی شدن آن باید به کمک  تمام ارکان نظام صورت گیرد.

مراسم بزرگداشت  ايام ا... دهه مبارك فجر، با حضور دکتر حسین زاده ، رئیس مرکز آمار ایران، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان ، معاونان، مديران و كاركنان مركز آمار ايران، روز چهار شنبه شانزدهم بهمن ماه در اين مركز  برگزار شد.در این مراسم، از سری زمانی  حساب های ملی 1395-1340 و همچنین گزارش نوین سازی آمارهای تحقیق و توسعه ( R&D ) رو نمایی شد.

رئيس مركز آمار ايران در اين مراسم،‌ ضمن گراميداشت سالروز پيروزي انقلاب اسلامي و همچنین یاد و خاطره  شهید سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و با  بیان این که بر اساس بیانات مقام معظم رهبری  اکنون در گام دوم انقلاب هستیم، افزود: در این برهه، وظیفه ما  نه تنها حفظ خاطرات انقلاب اسلامی است بلکه  حفظ و  استمرار  ارزش های انقلاب  و ادامه راه شهدایی همچون شهید ستاری و شهید حاج قاسم سلیمانی است که در گام اول و دوم انقلاب با اهدای خون خود، از این آب و خاک و ارزشهای آن دفاع کردند.

 دکتر حسین زاده با بیان این که دشمنانی که تا دیروز به صورت رو در رو در جنگ با کشور ما بودند، اکنون در  جنگ اقتصادی  با کشور ما هستند، تاکید کرد:  مهمترین راه مبارزه در این جنگ اقتصادی افزایش  بهره وری است و مدرن سازی نظام آماری کشور، مهمترین رویکرد  مرکز آمار ایران در گام دوم انقلاب برای افزایش بهره وری است. وی افزود: مدرن سازی، الزام اساسی در توسعه  است و اقدامات بنیادین برای اجرایی شدن باید به کمک  تمام ارکان نظام صورت گیرد.

 وی  در ادامه با ذکر این نکته که مدرن سازی نظام آماری از سال2010 میلادی  در سایر کشور ها نیز آغاز شده است، گفت: از محور های اصلی مدرن سازی ، افزایش بهره وری نظام آماری نیز هست، به این معنا که محصولات آماری بیشتر همراه با پوشش جغرافیایی گسترده تر و البته با صرف منابع کمتر تولید شود.

 رئیس مرکز آمار ایران در ادامه سخنان خود با بیان این که آمار از مبانی حکمرانی شایسته است  و بدون آمارحکمرانی شایسته امکان پذیر نیست، افزود: نقش محوری  مراکز آماری و رفع موازی کاری در تولید و انتشار آمار های رسمی و همچنین کاهش آمارگیری های سنتی و استفاده از روش های ثبتی مبنا، دو رکن اصلی مدرن سازی نظام  آماری می باشند. دکتر حسین زاده تصریح کرد: شعار ما در مدرن سازی نظام آماری، همگرایی ملی است و برای محقق شدن مدرن سازی، باید  نگرشمان نسبت به  "دیتا و داده" عوض شود و آن چیزی  که به عنوان ریز داده های اداری  به صورت سرمایه  بخشی نگاه میشود، باید به عنوان سرمایه ملی قلمداد شود.

وی همچنین  با اشاره به  همکاری هایی که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  انجام شده است، گفت: آمارهای تحقیق و توسعه به تفکیک بخش های نهادی استخراج شده و علاوه بر این، افزایش پوشش آمارهای تحقیق و توسعه و برآورد شاخص سهم هزینه های تحقیق و توسعه در GDP  از نتایج همکاری های مفید و موثر  مرکز آمار ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

 در ادامه این مراسم، دکتر ستاری  ضمن تشکر  از همکاری خوب و مفید مرکز آمار ایران با  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تهیه شاخص های حوزه علم و فناوری و همچنین تقدیر از دستاوردهای مهم مرکز آمار، گفت : یکی از مهمترین خلاءها در حوزه فناوری ، آمار مهاجرت و همچنین تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور است  و در حال حاضر تنها مرجع تعداد دانشجویان ایرانی  خارج از  کشور، یونسکو و سازمان ملل است.

 دکتر ستاری در ادامه سخنان  خود با بیان این که شاخص جهانی نوآوری یاGLOBAL INNOVATION INDEX در 5 سال گذشته در کشور رشد کرده است ، افزود: در زمینه  علم و فناوری، حدود چهل فعالیت مهم در کشور داریم که آماری از آن ها در دسترس نیست و هیچ سازمانی نیز متولی آن نمی باشد اما ما در تمامی این حوزه ها آمادگی داریم که با مرکز آمار ایران وپژوهشکده آمار همکاری نماییم.

دکتر ستاری همچنین با اشاره به  همکاری هایی که با مرکز آمار ایران در زمینه  طرح تحقیق و توسعه انجام شده است،  از اعلام آمادگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ایجاد نوآوری در روش های آماری مرکز آمار ایران و مدرن سازی نظام آماری کشور خبر داد.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت مرجعیت مرکز آمار ایران  در تولید و انتشار آمارهای رسمی کشور، گفت: این مرکز باید به سمت  تولید آمارهای جدید گام بردارد. وی افزود:  ترجیح ما مسلما  این است که آمارهای مورد نیاز  کشور را از مرکز آمار تهیه کنیم و نه از سایت سازمان ملل  یا یونسکو و این مرکز آمار ایران است که باید آمار های  منتشر شده در مورد کشور را  از طریق سایت های بین المللی تغذیه نماید.

وی  ابراز امیدواری کرد که همه مسئولان کشور به اهمیت مرکز آمار و رویکرد های جدید آن واقف باشند و همچنین سال آینده آمارهای جدیدی از علم وفناوری در کشور تهیه گردد.

همچنین دکتر ستاری در حاشیه این مراسم،  از موزه مرکز آمار ایران  دیدن به عمل آورد.

پایان بخش این مراسم اهدای لوح تقدیر به برگزیدگان مسابقات ورزشی دهه فجر مرکز آمار ایران  توسط دکتر حسین زاده ، رئیس مرکز آمار ایران و دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بود.

 

تصاویر
  • رو نمایی از دو دستاورد مهم آماری در مراسم بزرگداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مرکز آمار ایران
  • رو نمایی از دو دستاورد مهم آماری در مراسم بزرگداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مرکز آمار ایران
طراحی سایت