07 خرداد 1399
En | 
زمان انتشار: 20 بهمن 1398
آخرین به‌روزرسانی: دوشنبه, 21 بهمن,1398
بازدید: 2554
در گفت و گو با رئیس مرکز آمار ایران:  نرخ رشد اقتصادی بدون نفت در فصل پاییز 1398 به عدد  0.9 رسید
در گفت و گو با رئیس مرکز آمار ایران: نرخ رشد اقتصادی بدون نفت در فصل پاییز 1398 به عدد  0.9 رسید

سرمایه گذاری، متشکل  از تشکیل سرمایه در ماشین آلات  و تشکیل سرمایه  در ساختمان است  و در فصل پاییز  سال جاری  پس از گذشت  بیش از 6 فصل  به رشد مثبت 0.9 درصد رسیده است  که عمدتا ناشی از  تشکیل سرمایه در بخش ساختمان بوده است.

دکتر جواد حسین زاده  در گفت و گو با روابط عمومی مرکز آمار ایران  ، جزئیات رشد اقتصادی 9 ماه سال 1398  و فصل پاییز سال جاری را اعلام کرد. وی  با  بیان این که میزان  محصول ناخالص داخلی  به قیمت  ثابت سال 1390  در نه ماهه اول  سال 1398 ، به حدود 500 هزار  میلیارد تومان ( با نفت) و  430 هزار میلیارد تومان ( بدون نفت)  رسیده است، گفت:  رشد اقتصادی  9 ماه سال جاری (بدون نفت) نسبت به  دو فصل قبل بهبود یافته  و به عدد صفر درصد و در فصل پاییز سال 1398  به عدد مثبت 0.9 درصد رسیده است. همچنین  رشد اقتصادی  در  9 ماهه  سال1398، در گروه کشاورزی،  مثبت 3.2 درصد ، در گروه صنایع و معادن( بدون نفت)مثبت 2 درصد، خدمات منفی 0.2 درصد  و بخش ساختمان مثبت 9.6 درصد بوده است.

 دکتر حسین زاده در پاسخ به این سوال  که در محاسبه  رشد اقتصادی با نفت  در مقایسه  با رشد اقتصادی  بدون نفت، چه عواملی مدنظر قرار می گیرد، پاسخ داد: 

در محاسبات رشد  اقتصادی  با نفت، استخراج  نفت خام  و گاز  طبیعی  به عنوان یکی از زیر بخش های اقتصادی  منظور می شود  و باید  به این نکته  نیز اشاره کنم که در فصل پاییز  1398، رشد اقتصادی با نفت با بهبود قابل توجهی  نسبت به فصول قبل از  خود ،به عدد منفی 1.7  در صد رسیده است.

رئیس مرکز آمار ایران در ادامه، با اشاره به این که در زمینه   نرخ رشد بخش کشاورزی در فصل پاییز، در 2 فصل  بهار و تابستان  با رشدهای مثبت نسبتا بالایی مواجه بوده ایم، گفت:  در فصل پاییز سال جاری  به دلیل خسارت های  حاصل از  سیل  و تاثیر آن بر بخش کشاورزی،  این بخش با رشد منفی مواجه بوده است  اما در مجموع  در 9 ماهه  سال 1398 ، نرخ رشد گروه کشاورزی رشد مثبت 3.2 درصدی داشته است. 

وی در تشریح روند رشد بخش صنایع  و معادن( بدون نفت) افزود:  در کلیه فصل های سال 1397  و دو فصل اول سال 1398، رشد این بخش  بی سابقه بوده  و در نهایت،  رشد اقتصادی  بخش صنایع و معادن (بدون نفت)  پس از گذشت  بیش از 6 فصل ،  به عدد مثبت  7.5 درصد رسیده است  که این رشد  عمدتا از زیر بخش ساختمان،  و  بخش تامین آب، برق  و گاز طبیعی حاصل شده است. همچنین رشد اقتصادی  گروه خدمات  با ثبت رشد اقتصادی منفی 0.1 ، 0.1  و منفی 0.7  درصد در فصل های بهار، تابستان  وپاییز، در  نه ماهه سال جاری ، به رشد اقتصادی منفی 0.2 رسیده است.

دکتر حسین زاده درادامه این گفت و گو، ضمن تشریح وضعیت رشد اقتصادی کشور( با نفت) گفت:رشداقتصادی با نفت  به عدد منفی 1.7 رسیده است  که نسبت به چهار فصل اخیر  از وضعیت بهتری برخوردار بوده است.

 وی در پاسخ به این سوال که کدام یک از زیر بخش های اقتصادی سهم  بیشتری در رشد اقتصادی کشور داشته اند، گفت:

گروه صنایع و معادن ( بدون نفت)، بخش ساختمان، بخش مستغلات، کرایه و خدمات کسب و کار  و بخش کشاورزی بیشترین  سهم را در ایجاد  رشد اقتصادی کشور داشته اند.

رئیس  مرکز  آمار ایران  در ادامه افزود:   در 9 ماهه  سال جاری مهمترین عامل کاهنده رشد اقتصادی کشور نیز  بخش نفت بوده است.

 وی  در ادامه این گفت و گو در رابطه با وضعیت سرمایه گذاری در سال جاری افزود:

 سرمایه گذاری، متشکل  از تشکیل سرمایه در ماشین آلات  و تشکیل سرمایه  در ساختمان است  و در فصل پاییز  سال جاری  پس از گذشت  بیش از 6 فصل  به رشد مثبت 0.9 درصد رسیده است  که عمدتا ناشی از  تشکیل سرمایه در بخش ساختمان بوده است.

 شایان ذکر است  جزئیات بیشتر اعداد نرخ رشد اقتصادی 9 ماهه سال 1398 در فایل پیوست موجود است.  

 

تصاویر
  • در گفت و گو با رئیس مرکز آمار ایران:  نرخ رشد اقتصادی بدون نفت در فصل پاییز 1398 به عدد  0.9 رسید
فایلهای پیوست
طراحی سایت