13 تیر 1401
En | 
زمان انتشار: 10 تیر 1399
آخرین به‌روزرسانی: دوشنبه, 16 تیر,1399
بازدید: 2223
نتايج طرح آمارگیری از گذران وقت زمستان 1398 منتشر شد
نتايج طرح آمارگیری از گذران وقت زمستان 1398 منتشر شد

این طرح در دومین هفته اسفند ماه  1398در نقاط شهری کشور اجرا شد. به دلیل شیوع ویروس کووید 19در 7 استان (اردبیل، اصفهان، سمنان، خراسان رضوی، قزوین، کرمان و گیلان) و اعلام وضعیت قرمز در آنها این  طرح اجرا نشده است.

نتايج طرح آمارگیری از گذران وقت زمستان 1398 منتشر شد

 

طرح آمارگیری گذران وقت یکی از طرح های مهم مرکز آمار ایران است. این طرح  با مراجعه به خانوارها و باهدف دستیابی به شیوه گذران وقت افراد 15 ساله و بيشتر ساکن در نقاط شهری کشور، شناخت نوع و مدت ‌زمان فعالیت‌های انجام‌شده توسط آنها در 24 ساعت به اجرا در آمده است. 

این طرح در دومین هفته اسفند ماه  1398در نقاط شهری کشور اجرا شد. به دلیل شیوع ویروس کووید 19در 7 استان (اردبیل، اصفهان، سمنان، خراسان رضوی، قزوین، کرمان و گیلان) و اعلام وضعیت قرمز در آنها این  طرح اجرا نشده است.

بررسی نتایج این طرح نشان می دهد که:

 • متوسط بیش‌ترین زمان صرف شده در شبانه‌روز به ترتیب:
 •  گروه فعالیت «رسیدگی و خود مراقبتی(شامل خوابیدن، خوردن و آشامیدن، مراقبت‌های بهداشتی – پزشکی، سفر مرتبط با فعاليت‌هاي رسيدگي و خودمراقبتي و ...)» با 11 ساعت و 40 دقیقه
 • «فرهنگ، فراغت، رسانه‌هاي گروهي، تمرين‌هاي ورزشي(شامل بازدید از، رویدادهاي‏/ مکان‌های فرهنگی، تفریحی و ورزشی، سرگرمی‌ها، شرکت در ورزش‌ها، استفاده از رسانه‌هاي گروهي، مطالعه در اوقات فراغت، تماشای تلویزیون، گوش دادن به رادیو، سفر مرتبط با فرهنگ، فراغت، رسانه­های گروهي و تمرين‌هاي ورزشي و ...)» با 4 ساعت و 29دقیقه
 •  «خدمات خانگي بدون مزد براي اعضاي خانوار و خانواده(شامل تهیه و آماده کردن غذا، تمیز کردن  خانه، خرید کردن برای اعضای خانوار، نگهداری از گل و گیاه و حیوان خانگی و ...)» با 3 ساعت و 3 دقیقه
 • «اشتغال و فعالیت‌های مرتبط براي مزد(شامل اشتغال در شركت‌ها، نهادهاي دولتي و مؤسسات غيرانتفاعي، اشتغال در بنگاه‌هاي اقتصادي خانگي توليد كالاها، اشتغال در خانوارها و بنگاه‌هاي اقتصادي خانگي ارائه خدمات، فعاليت‌هاي فرعي و وقفه‌هاي مرتبط با شغل، جستجوی شغل، راه اندازی شغل، سفر و تردد مرتبط با شغل و ...» با 2 ساعت و 40 دقیقه و این مدت زمان برای مردان در حدود 4  ساعت  46 دقیقه می باشد.
 • «معاشرت، ارتباط، مشاركت اجتماعي و آداب و رسوم ديني(صحبت‌ كردن، شركت در رويدادهاي اجتماعي‏/ فرهنگي جامعه، نقش داشتن در مسئولیت‌های مربوط به شهروندي، آداب و رسوم ديني، سفر تفریحی‏- زیارتی و ...)» با 1 ساعت و 24 دقیقه بوده است.
 •  همچنین کمترین زمان صرف شده در شبانه‌روز مربوط به «کار داوطلبانه بدون مزد، کارآموزی و ساير كارهاي بدون مزد » با 2 دقیقه است.
 • در بین مردان، بعد از فعالیت «رسیدگی و خود مراقبتی»، متوسط بیش‌ترین زمان صرف شده در شبانه‌روز به ترتیب مربوط به گروه فعالیت «فرهنگ، فراغت، رسانه‌هاي گروهي، تمرين‌هاي ورزشي» با 4 ساعت و 54 دقیقه، «اشتغال و فعالیت‌های مرتبط براي مزد» با 4 ساعت و 46 دقیقه و « معاشرت، ارتباط، مشاركت اجتماعي و آداب‌ورسوم ديني» با 1 ساعت و 39 دقیقه بوده است.
 • در بین زنان، متوسط بیش‌ترین زمان صرف شده بعد از رسیدگی و خودمراقبتی، به ترتیب مربوط به گروه فعالیت « خدمات خانگي بدون مزد براي اعضاي خانوار و خانواده» با 5 ساعت و 6 دقیقه و « فرهنگ، فراغت، رسانه‌های گروهي، تمرین‌های ورزشي» با 4 ساعت و 5 دقیقه در رتبه بعدی قرار دارد.
 • مقایسه الگوی گذران وقت بین مردان و زنان گویای این مطلب است که زنان نسبت به مردان در یک شبانه روز وقت بیشتری به خدمات خانگی بدون مزد و در گروه فعالیت اشتغال برای مزد، زمان کمتری اختصاص می‌دهند.
 • مقایسه الگوی گذران وقت در دو فصل پاییز و زمستان نشان می‌دهد شیوع کرونا ویروس بر الگوی گذران وقت افراد جامعه اثر گذاشته است به طوری که خدمات خانگی بدون مزد به طور متوسط 22 دقیقه و رسيدگي و خود مراقبتي 25 دقیقه نسبت به فصل پاییز زمان بیشتری  و «فرهنگ، فراغت، رسانه‌هاي گروهي، تمرين‌هاي ورزشي» با 23 دقیقه، « معاشرت، ارتباط، مشاركت اجتماعي و آداب‌ورسوم ديني» با 22 دقیقه زمان کمتری نسبت به فصل پاییز به خود اختصاص داده است.

   خاطر نشان مي­سازد كه نشريه این طرح در درگاه ملي آمار به نشاني www.amar.org.ir در طبقه فرهنگ، ورزش، گردشگری / فرهنگ عمومی قابل دسترسي است.

تصاویر
 • نتايج طرح آمارگیری از گذران وقت زمستان 1398 منتشر شد
فایلهای پیوست
طراحی سایت