28 دی 1399
En | 
زمان انتشار: 19 شهریور 1399
آخرین به‌روزرسانی: پنجشنبه, 20 شهریور,1399
بازدید: 1829
پیام رئیس مرکز آمار ایران به مناسبت افتتاح پانزدهمین کنفرانس آمار
پیام رئیس مرکز آمار ایران به مناسبت افتتاح پانزدهمین کنفرانس آمار

 دکتر حسین زاده: داده های اداری ، سرمایه های  ملی هستند  و نباید نگاه بخشی، فردی یا  بعضاً سلیقه ای به این داده ها  داشت چرا که  این موضوع بزرگترین محدودیت در مدرن سازی و به همین دلیل نیز مقام معظم رهبری اخیرا  در بیانات خود به هیِئت محترم دولت در رابطه با ساماندهی آمار های  ثبتی مبنا و اتصال پایگاه اطلاعات کشور تاکید کردند.

رئیس مرکز آمار ایران در پیامی که به مناسبت افتتاح کنفرانس آماردر دانشگاه یزد ارسال کرد،  اظهار امیدواری نمود، این کنفرانس که برای اولین بار به صورت مجازی برگزار می شود نتایج خوبی در بر داشته باشد. دکتر حسین زاده با بیان این که آمار از همان ابتدای پیدایش، ابزار بسیار قوی برای حکمرانی و حکومت داری بوده و به همین دلیل نیز کلمه statistic از ریشه لایتنstate  به معنای حکومت داری استخراج شده است، گفت: آمار یک سرمایه اجتماعی  و یک محصول عمومی حاکمیت ها است  که بسیار مهم و ویژه محسوب می‌شود.

وی افزود: نظام‌های آماری کشورها در حال گذار به یک مرحله تاریخی هستند که از اوایل  قرن جدید میلادی شروع شده و از حدود سال‌های 2010 میلادی شتاب بیشتری گرفته است.

دکتر حسین زاده ادامه داد: مدرن سازی نظام آماری، پاردایم اصلی این مرحله تاریخی است و رویکرد مرکز آمار ایران و نظام آماری کشور هم، مدرن سازی نظام آماری است و این رویکرد باعث تغییر بنیادین در کسب و کار آماری می‌شود که  قانون و مقررات،  استانداردها، طبقه بندی‌ها، پردازش و انتشار داده‌ها را تخت تاثیر قرار می‌دهد. در این راستا نیز مهمترین مولفه در گذار به سمت مدرن سازی، استفاده از داده‌ها و ثبت های اداری در تولید آمارهای رسمی است.

 رئیس مرکز آمار ایران تاکید کرد: مهمترین شاخص مدرن سازی بهره‌وری است، به این معنی که  آمارهایی با کیفیت بهتر، تواتر زمانی بیشتر و در سطوح جغرافیایی کوچکتر با صرف منابع و هزینه‌های کمتر و بار پاسخگویی کمتر تولید می شود.

 وی در ادامه  افزود: امروز که در دوره انقلاب داده(data revolution) هستیم، دیتا یا داده، مروارید گرانبهایی است که باید استخراج و ارزش افزوده آن نصیب جامعه شود و اولین قدم برای  بهره‌گیری از این مروارید گرانبها،  تغییر نگرش‌ها است.

وی تاکید کرد: داده های اداری که حاصل ثبت های اداری خواهند بود، سرمایه های ملی هستند و نباید نگاه بخشی، فردی یا بعضاً سلیقه‌ای به این داده‌ها  داشت چرا که این موضوع بزرگترین محدودیت در مدرن سازی و استفاده از شیوه های ثبتی مبنا است و به همین دلیل نیز مقام معظم رهبری اخیرا در بیانات خود به هیئت محترم دولت در رابطه با ساماندهی آمارهای ثبتی مبنا و اتصال سامانه ها و پایگاه اطلاعات کشور تاکید کردند.

دکتر حسین زاده در ادامه اظهار داشت: امروز در کشور بیش از هر زمان دیگر به وفاق و همگرایی و کار جهادی نیاز داریم تا تغییر نگرش و انجام اقدامات لازم در این راستا  بتواند ما را به توسعه در حوزه داده و تظام آماری کشور برساند.

رئیس مرکز آمار ایران تاکید کرد: این تغییر نگرش به تنهایی وظیفه مرکز آمار ایران نیست  بلکه از مهمترین وظایف جامعه علمی کشور است و انتظار می‌رود که مثل گذشته جامعه علمی کشور  به میدان  آمده تا با ظرفیت سازی ، حداکثر استفاده از این منابع عظیم کشور انجام شود.

وی افزود: خوشبختانه با عنایت مسوولان ارشد نظام، در خرداد ماه سال جاری مصوبه  ارزشمندی برای اجرای سرشماری عمومی نفوس و مسکن ثبتی مبنا در سال 1405 داشتیم که این موضوع بهترین فرصت  برای رفتن به سمت  نظام آماری مدرن و ثبتی مبنا است و این امر زمانی میسر می‌شود که دانشگاهیان و جامعه علمی کشور به سرشماری ثبتی مبنا کمک نمایند.

وی در پایان تاکید کرد: بدون همکاری متقابل نظام آماری کشور و مرجع آن  یعنی مرکز آمار ایران  و نظام علمی کشور و ارتباط بسیار نزدیک آن‌ها، امکان حصول  به موارد ارزشمند برای نظام آماری کشور وجود نخواهد داست و لازم است که اهداف مشترک با هم داشته باشند.

دکتر حسین زاده ضمن تشکر از انجمن آمار، دانشگاه یزد و دست اندرکاران برگزاری این کنفرانس،  از آمادگی خود به عنوان رئیس مرکز آمار ایران  و نماینده  نظام آماری کشور و همکاران این مرکز، برای گسترش همکاری هر چه بیشتر با جامعه علمی کشور خبر داد.

گفتنی است پانزدهمین کنفرانس آمار ایران، در تاریخ 19 الی 21 شهریور 1399 توسط دانشگاه یزد و انجمن آمار ایران در  دانشگاه یزد ( به صورت مجازی و در قالب وبینار) برگزار می گردد.

تصاویر
  • پیام رئیس مرکز آمار ایران به مناسبت افتتاح پانزدهمین کنفرانس آمار
طراحی سایت