12 آذر 1399
En | 
زمان انتشار: 25 آبان 1399
آخرین به‌روزرسانی: یکشنبه, 25 آبان,1399
بازدید: 867
بررسی  فرایند های پیش روی نظام آماری مدرن با حضور نماینده کرمان در مجلس شورای اسلامی
بررسی  فرایند های پیش روی نظام آماری مدرن با حضور نماینده کرمان در مجلس شورای اسلامی

در جلسه ای با حضور دکتر حسین زاده، رئیس مرکز آمار  ایران و دکتر زاهدی، نماینده کرمان و راور و عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی که  روز  شنبه 24 آبان ماه در مرکز آمار ایران برگزار شد، فرایند های پیش روی  نظام آماری مدرن و  ثبتی مبنا ارائه شد.

در جلسه ای  با حضور دکتر حسین زاده، رئیس مرکز آمار  ایران و دکتر زاهدی، نماینده کرمان در مجلس شورای اسلامی که  روز  شنبه 24 آبان ماه در مرکز آمار ایران برگزار شد، فرایند های پیش روی  نظام آماری مدرن و  ثبتی مبنا، توسط دکتر شباک، رئیس پژوهشکده  آمار  ارائه شد.  وی با بیان این که در این فرایند،  یکپارچه سازی اطلاعات و  استفاده از آمار و اطلاعات  برای حکمرانی شایسته، اقتصاد مقاومتی و  جهش تولید  بسیار اهمیت داشته و از تاکیدات مقام معظم رهبری  هم است، افزود:  ما امروزه در عصر انقلاب داده هستیم و باید برای  حکمرانی شایسته به سمت  نظام آماری مدرن  حرکت کنیم. وی با اشاره  استاندارد های  بین المللی آمار های رسمی از جمله  بی‌طرفی، شفافیت و  جلوگیری از استفاده نادرست از آمار ، گفت:  در همه نظام های  آماری دنیا، نقش مراکز آماری اهمیت بسزایی دارد و برای ملزم کردن دستگاه ها به همکاری با مرکز آمار  ایران و ارائه داده توسط آن ها به مرکز  برای سامان دهی نظام آماری مدرن، الزامات قانونی تعریف شود.

 در ادامه این جلسه، دکتر حسین زاده رئیس مرکز آمار ایران، بر این نکته تاکید کرد که بین حکمرانی داده و نظام آماری مدرن، ارتباط تنگاتنگی وجود داشته  و مدرن سازی نیازمند تغییر نگرش به آمار  از طرف ذی نفعان است.

 وی با اشاره به مصوبه دولت برای اجرای سرشماری ثبتی مبنا در سال 1405 ، گفت: ایران جزء معدود کشورهایی در منطقه است که  این چنین برای اجرای سرشماری ثبتی مبناگام برداشته دارد و کشور هایی نظیر ترکیه و کره جنوبی  نیز این حرکت را انجام داده اند.

رئیس مرکز آمار ایران در ادامه گفت:  یکی از تغییرات نگرشی که برای مدرن سازی اهمیت زیادی دارد،  این است که داده های اداری که توسط دستگاه ها تولید  می شوند،  سرمایه دستگاهی نیستند بلکه سرمایه ملی هستند.

وی با اشاره به این که ضرورت راه اندازی سامانه  داده دستگاه‌ها و اتصال آن ها، از پیام های مقام معظم رهبری در هفته دولت بود، گفت: نقش محوریت و مرجعیت مرکز آماری  در راه اندازی سامانه داده  از نکات مهمی است که مجلس محترم، باید به آن توجه کند  و با استفاده از قوانین، از موازی کاری در تولید و انتتشار آمار های رسمی  جلوگیری نماید.

دکتر حسین زاده  در ادامه با اشاره به این که برای سامان دهی نظام آماری ثبتی مدرن ، اتصال سه کد یونیک هویت(pin)، محل اقامت( lin) و کسب و کار( bin ) به هم الزامی است،گفت: اگر این کدهای ایجاد شده  به هم متصل شود،  بخش مهمی از آمار های ثبتی کشور تهیه می‌شود.

 در ادامه این جلسه دکتر زاهدی ، نماینده کرمان در مجلس شورای اسلامی،  با تاکید بر ضرورت ثبتی و  مدرن شدن نظام آماری کشور، گفت: با توجه به این که آمارگیری سنتی پاسخگوی  نیاز های کشور نیست، ضرورت دارد تا آمار های ثبتی از دستگاه های مختلف  جمع آوری شده وآمار با رویکرد جدید در  خدمت توسعه  کشور قرار گیرد. وی تاکید کرد: در رویکرد مدرن، منافع ملی بر منافع فردی  و شخصی  اولویت دارد. وی ضمن اشاره  بر ضرورت  ارائه تحلیل های آماری در کنار ارائه آمار، افزود: باید برای فرهنگ سازی در خصوص مدرن سازی نظام آماری هزینه کرد و این فرهنگ سازی باید بر این اساس باشد که نظام آماری مدرن به نفع خدمت رسانی به مردم خواهد بود. آقای زاهدی تصریح کرد:  در نظام آماری مدرن، داده ها و آمار های ارائه شده باید به روز  و آن لاین بوده  و به همین دلیل باید توسط نهاد مشخصی مانند مرکز آمار ایران جمع آوری، منتشر و تحلیل شود تا بتوان از آن ها در برنامهریزی های کشور استفاده نمود. وی افزود: با آمار های دقیق، با کیفیت و آنلاین  می‌توان،  خدمات بیشتری را برای  مردم  پیش بینی کرد و از آسیب های  اجتماعی تا حدود زیادی پیشگیری نمود.آقای زاهدی  با بیان این که عملکرد  مرکز آمار ایران جای تقدیر دارد، گفت: یکپارچه کردن اطلاعات آماری یکی از الزامات اصلی حوزه آمار است.

 وی با اشاره به انجام فرایند قانونی ثبتی مبنا شدن نظام آماری کشور، گفت: مجلس در این خصوص آماده هر گونه همکاری با مرکز آمار  ایران است.

 

تصاویر
  • بررسی  فرایند های پیش روی نظام آماری مدرن با حضور نماینده کرمان در مجلس شورای اسلامی
طراحی سایت