26 شهریور 1400
En | 
زمان انتشار: 08 بهمن 1399
آخرین به‌روزرسانی: یکشنبه, 26 اردیبهشت,1400
بازدید: 1234
امضای تفاهم نامه مرکز آمار ایران با  سازمان نقشه برداری کشور
امضای تفاهم نامه مرکز آمار ایران با سازمان نقشه برداری کشور

در این جلسه دکتر حسین زاده با اشاره به اهمیت و جایگاه اطلاعات مکانی و نقشه در نظام آماری مدرن و با توجه به اجرای سرشماری عمومی نفوس و مسکن به صورت ثبتی مبنا درسال 1405 ، بر مصوبات اولین جلسه ستاد ملی سرشماری عمومی نفوس و مسکن ثبتی مبنا 1405 تاکید ورعایت تمامی مفاد این تفاهم نامه را ضروری خواند .

تفاهم نامه همکاری مرکز آمار ایران و سازمان نقشه برداری کشور روز  سه شنبه  هفتم  بهمن با حضور دکتر حسین زاده، رئیس مرکز آمار ایران ، مهندس جعفرزاده ایمن آبادی رئیس سازمان نقشه برداری ، جمعی از معاونین،مدیران و کارشناسان دو سازمان با هدف انجام همكاري‌های مشترك به‌منظور ایجاد هم ‌افزایی در ظرفیت‌ها و قابلیت‌های اطلاعات مکانی و اطلاعات آماری در راستای تقویت نظام برنامه‌ریزی کشور، امضا شد.

در این جلسه دکتر حسین زاده با اشاره به اهمیت و جایگاه اطلاعات مکانی و نقشه در نظام آماری مدرن و با توجه به اجرای  سرشماری عمومی نفوس و مسکن به صورت ثبتی مبنا درسال 1405 ، بر مصوبات  اولین جلسه ستاد ملی سرشماری عمومی نفوس و مسکن  ثبتی مبنا 1405  تاکید  ورعایت تمامی مفاد این تفاهم نامه را ضروری خواند و گفت : حکمرانی مبتنی بر داده در دهه های اخیر نتایج خوبی برای نظام آمار و برنامه ریزی کشور خواهد داشت.  

رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به اهمیت آمایش سرزمین، تهیه اطلس های سرشماری، تهیه  نقشه های مکانی از طریق فراهم کردن زیر ساخت داده های مکانی یکسان و بهنگام از اطلاعات شهری و روستایی را ، مهم و اساسی دانست.

ایشان ضمن برشمردن نقش و جایگاه سازمان نقشه برداری و اطلاعات مکانی در طرح هایی مهم و اساسی نظیر سرشماری ها ، امضای این تفاهم نامه را گامی بلند در راستای گسترش همکاری ها و پیشبرد طرح های ملی مرکز آمار بخصوص سرشماری ثبتی مبنا دانست .

در این جلسه مهندس جعفرزاده ایمن آبادی رئیس سازمان نقشه برداری با بیان اینکه امضای این تفاهم نامه یک اقدام کاملا داوطلبانه در راستای افزایش ارزش افزوده ، رونق اقتصادی و جلوگیری از هزینه هاست و امضای آن در راستای لزوم تعامل بین دستگاه ها بوده و امیدواریم این تفاهم نامه نتایج خوبی در پیش داشته باشد و از موازی کاری جلوگیری شود .  

رئیس سازمان نقشه برداری کشور با بیان این که ژئوپرتال ملی از هدر رفت منابع ملی کشور جلوگیری می نماید، نتیجه آن را در جهت حفظ منافع مردم و مصالح کشور دانست .

وی افزود : قطعاً فقدان اطلاعات مکانی ضربه شدیدی به سایر بخش های کشور وارد خواهد ساخت. در این شرایط درخواست سازمان نقشه برداری از مرکز آمار، راهبری داده ها و اطلاعات ملی در کشور می باشد.

ایشان بر پیگیری جدی مصوبات  این تفاهم نامه از سوی هر دو سازمان تاکید نمود و افزود : مرکز آمار ایران و سازمان نقشه برداری کشور، از بانک اطلاعاتی قابل توجه و ذخایر عظیم آماری و اطلاعات مکانی برخوردار هستند که همچون ثروت ملی در کشور به شمار می رود و همه ما وظیفه داریم آن را حفظ کنیم .

در این جلسه مهندس نصوحی رئیس دفتر نقشه و اطلاعات مکانی مرکز آمار ایران گزارشی از فعالیت های این دفتر در زمینه تهیه نقشه ها و اطلاعات مکانی ارائه دادند.

 

تصاویر
  • امضای تفاهم نامه مرکز آمار ایران با  سازمان نقشه برداری کشور
  • امضای تفاهم نامه مرکز آمار ایران با  سازمان نقشه برداری کشور
طراحی سایت