28 مرداد 1401
En | 
زمان انتشار: 11 تیر 1401
آخرین به‌روزرسانی: شنبه, 11 تیر,1401
بازدید: 1279
گزارش تحليلي تاثیر حذف ارز ترجیحی بر شاخص­های توزیع درآمد، گزارش 1 -پرداخت يارانه نقدي
گزارش تحليلي تاثیر حذف ارز ترجیحی بر شاخص­های توزیع درآمد، گزارش 1 -پرداخت يارانه نقدي

این مطلب توسط شکوفه قصوری معاون دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری و مهرنوش قاسمی غنچه نازی کارشناس این دفتر تهیه شده است.

در اردیبهشت ماه سال 1401 طرح اقتصادی دولت با عنوان جراحی اقتصادی توسط مجلس شورای اسلامی مصوب شد و دولت اجرای این طرح را در دستور کار قرار داد. در این راستا دولت با تقسیم‌بندی جامعه به ده دهک، برای دو ماه به دهک‌های اول تا سوم ۴۰۰ هزار تومان و به دهک‌های چهارم تا نهم ۳۰۰ هزار تومان یارانه پرداخت می­‌کند.

هدف از طرح اقتصادی دولت با عنوان جراحی اقتصادی، توجه به توانمندسازی اقشار ضعیف و محروم جامعه و نیز جلوگیری از رانت ، فساد و قاچاق کالاهای اساسی به کشورهای دیگر است.

 یکی از راه­های سنجش اثر پرداختی­ها بر روی درامد خانوارها، محاسبه شاخص­های توزیع درامد است.

يكي از شاخص‌هاي سنجش نابرابري درامد جامعه، ضريب جيني است. ضريب جيني عددي است بين صفر و يك (يا صفر و صد درصد) كه در آن صفر به معني توزيع كاملاً برابر درامد يا ثروت و يك به معناي نابرابري مطلق در توزيع درامد يا ثروت است.

ضریب جینی اختلاف درامدهاي خانوارهاي يك جامعه را نشان مي‌دهد ولی در عین حال به تغييرات درامدي صرفنظر از اين­كه اين تغييرات در بين خانوارهاي ثروتمند، متوسط يا فقير اتفاق افتاده است، حساس است.

چون بيشتر يا كمتر شدن ضريب جيني به تنهايي نمي­تواند وضعيت توزيع درامد را در جامعه نشان دهد، بنابراين برای محاسبه میزان عدالت در توزیع درامد، سهم درامدی که هر یک از گروه‌های جامعه بدست می‌آورند نيز محاسبه مي­‌شود. اگر فاصله بین درامدی که ده، بيست و چهل درصد پایین‌ترین گروه جامعه بدست می‌آورند با درامد ده، بيست وچهل درصد از پردرامدترين افراد، تفاوت زیادی داشته باشد نشان­دهنده توزیع ناعادلانه درامد در یک سرزمین است.

در حوزه توزيع درامد شاخص­هاي ديگري همچون شاخص تيل، اتكينسون و پالما نيز براي تبيين بهتر وضعيت پردرامدها و كم‌درامدها وجود دارد که در اين گزارش به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

برای مشاهده متن کامل این گزارش به فایل پیوست مراجعه کنید.

تصاویر
  • گزارش تحليلي تاثیر حذف ارز ترجیحی بر شاخص­های توزیع درآمد، گزارش 1 -پرداخت يارانه نقدي
  • گزارش تحليلي تاثیر حذف ارز ترجیحی بر شاخص­های توزیع درآمد، گزارش 1 -پرداخت يارانه نقدي
فایلهای پیوست
طراحی سایت