02 بهمن 1398
En | 
زمان انتشار: 02 اسفند 1394
آخرین به‌روزرسانی: یکشنبه, 02 اسفند,1394
بازدید: 1424
چهارمين همايش كاربرد الگوي داده- ستانده در برنامه ريزي هاي اقتصادي و اجتماعي برگزار شد
چهارمين همايش كاربرد الگوي داده- ستانده در برنامه ريزي هاي اقتصادي و اجتماعي برگزار شد


رئيس مركز آمار ايران در چهارمين همايش كاربرد الگوي  داده- ستانده  در برنامه ريزي‌هاي  اقتصادي و اجتماعي كه  در دانشگاه علامه طباطبايي برگزار شد، با اشاره به اين كه مركز آمار ايران مرجع رسمي توليد و انتشار آمارهاي رسمي كشور است، كيفيت داده، سرعت توليد و ارائه اطلاعات را  مهمترين اصول  اين مركز ذكر كرد. دكتر عادل آذر در ادامه سخنان خود در اين همايش با بيان اين كه مركز آمار ايران آمار حوزه‌هاي مختلف اقتصادي، اجتماعي، علم و فناوري، فضا و محيط زيست و گردشگري را  توليد مي كند، تصريح كرد: اين مركز بنا به حساسيتي كه بر ضرورت حفظ استقلال  آن دارد، بايد بر اساس اصول آمارهاي رسمي  به صورت بي طرفانه به ارائه آمار بپردازد. وي در ادامه با اشاره به اهميت و كاربرد جدول داده – ستانده گفت: ‌برنامه ششم در مجلس شوراي اسلامي در حال تدوين است ودر سال1395 نيز اجرايي مي شود و براي تحقق رشد اقتصادي 8 در صدي كه در اين برنامه پيش بيني شده است، سهم هر بخش اقتصادي در اقتصاد كل كشور بايد مشخص گردد و جدول داده – ستانده نيز از اين نظر حائز اهميت است كه سهم بخش‌هاي اقتصادي مختلف را مشخص مي‌كند.دكتر عادل آذر در ادامه، به افزايش سرعت انتشار داده هاي مركز آمار ايران در چند سال اخير اشاره كرد و افزود: اولين خروجي جداول داده- ستانده كه در سال 91 با سال پايه 90 اجرا شد،  تنها با يك سال فاصله، در سال 92 به كاربران ارائه گرديد. همچنين  نرخ تورم ماهانه، به فاصله حداكثر 3 روز از پايان ماه و نرخ بيكاري فصلي نيز به فاصله 30 تا 45 روز پس از پايان هر فصل، در وبگاه مركز آمار ايران قرار مي گيرد. وي افزود:‌ اين سرعت و دقت همه حاصل فعاليت‌هاي شبانه روزي كارشناسان مركز آمار ايران و دانش و تجربه‌اي است كه در طول 50 سال سابقه مركز آمار در آن انباشته شده است. وي تاكيد كرد كه هيچ عددي در مركز آمار توليد نمي‌شود مگر اين كه صحت و دقت آن در  اين مركز تضمين شده باشد.
گفتني است همايش كاربرد الگوي داده- ستانده در برنامه‌ريزي‌هاي اقتصادي و اجتماعي توسط دانشگاه علامه طباطبايي و با همكاري مركز آمار ايران،‌ پژوهشكده آمار، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و دانشگاه‌های الزهرا و مازندران در روز‌هاي  26  و 27 بهمن ماه برگزار گرديد. این همایش با هشت محور اصلی با عناوین مبانی نظری جداول عرضه، مصرف و روشهای محاسبه جداول متقارن، ارزیابی روشهای تهیه و تدوین جدول داده – ستانده در ایران، ارزیابی روشهای بهنگام سازی جداول داده-ستانده، جداول داده – ستانده فیزیکی و پولی، تحولات محتوای عوامل در نظریه های تجارت بین الملل، جنبه های نظری و توسعه الگوی داده- ستانده در تحلیل های کوتاه مدت و بلند مدت (IO) و بررسی روشهای محاسبه جدول منطقه‌ای و کاربردهای آن برگزار شد.

 اين همايش همچنين شامل 16 نشست تخصصي  با حضور اساتيد  بنام اقتصاد كشور بود وكه رياست  پنل اول  آن را آقاي دكتر عليپور، معاون اقتصادي و محاسبات ملي مركز آمارايران عهده دار بود.شايان ذكر است در همايش مذكور ، مقالات تخصصي متعددي توسط كارشناسان مركز آمار ايران ارائه شد.

 

تصاویر
 • چهارمين همايش كاربرد الگوي داده- ستانده در برنامه ريزي هاي اقتصادي و اجتماعي برگزار شد
طراحی سایت