16 اردیبهشت 1400
En | 
زمان انتشار: 10 تیر 1397
آخرین به‌روزرسانی: ﺳﻪشنبه, 23 مرداد,1397
بازدید: 1711
معاون دفتر شاخص قیمت مرکز آمار ايران در گفت و گو يا ايسنا  :اقلام غیرخوراکی تاثیر بیشتری بر نرخ تورم شهری دارند
معاون دفتر شاخص قیمت مرکز آمار ايران در گفت و گو يا ايسنا :اقلام غیرخوراکی تاثیر بیشتری بر نرخ تورم شهری دارند

اسعد اله رضايي با اشاره به تفاوت آمارهای تورم در مناطق شهری و روستایی، بیان کرد: وزن اقلام در مناطق شهری و روستایی متفاوت است. خوراکی‌ها در مناطق روستایی وزن بیشتری دارند. به طوری که در شهرها اقلام خوراکی دارای ضریب ۲۴.۵ درصد و در روستاها ۳۸.۴ درصد است و همین باعث می شود که تورم کل در مناطق روستایی تاثیر پذیری بیشتری از تورم خوراکی ها داشته باشد.

ISNA

پنجشنبه / ۷ تیر ۱۳۹۷ / ۱۰:۳۷دسته‌بندی: اقتصاد کلان کد خبر: 97040703828 خبرنگار : 71577

معاون دفتر شاخص قیمت مرکز آمار:

اقلام غير خواراكي تاثير بيشتري  بر نرخ تورم شهري دارند

به گفته معاون دفتر شاخص قیمت مرکز آمار ایران هر کدام از اقلام سبد خانوار و دیگر اقلام یک وزن و ضریب اهمیت مشخصی در محاسبه تورم دارند، که تورم ماهانه خوراکی در مناطق شهری و روستایی برای خردادماه به ترتیب ۴.۱ و ۴.۶ درصد بوده است.

 اسعد اله‌رضایی – معاون دفتر شاخص قیمت مرکز آمار – در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که زمانی که تورم در مناطق شهری و روستایی اعلام می‌شود در واقع متوسط همه اقلام سبد خانوارها در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: هر کدام از اقلام سبد خانوار و دیگر اقلام یک وزن و ضریب اهمیت مشخصی در محاسبه تورم دارند به این صورت که برخی از آنها ممکن است وزن بیشتر یا کمتری داشته باشند.

 وی با اشاره به تفاوت آمارهای تورم در مناطق شهری و روستایی، بیان کرد: وزن اقلام در مناطق شهری و روستایی متفاوت است. خوراکی‌ها در مناطق روستایی وزن بیشتری دارند. به طوری که در شهرها اقلام خوراکی دارای ضریب ۲۴.۵ درصد و در روستاها ۳۸.۴ درصد است و همین باعث می شود که تورم کل در مناطق روستایی تاثیر پذیری بیشتری از تورم خوراکی ها داشته باشد.

 معاون دفتر شاخص قیمت مرکز آمار در ادامه اعلام کرد که تورم ماهانه خوراکی در مناطق شهری و روستایی برای خردادماه به ترتیب ۴.۱ و ۴.۶ و تورم ماهانه غیر خوراکی ها برای این مناطق به ترتیب ۰.۹ و ۱.۵ درصد است و همانطور که مشاهده می شود تورم ماهانه خوراکی ها در هر دو مناطق شهری و روستایی از تورم ماهانه غیرخوراکی ها بیشتر است و چون وزن اقلام خوراکی در مناطق روستایی بیشتر از مناطق شهری است پس این تورم بالای خوراکی ها، در مناطق روستایی تاثیر بیشتری بر تورم ماهانه کل خواهد گذاشت و باعث می شود که تورم ماهانه کل در مناطق روستایی (۲.۷ درصد) بیشتر از مناطق شهری (۱.۷ درصد) باشد.

 وی با بیان این‌که وزن اقلام مختلف مصرفی خانوارها براساس یک سال مشخص تعیین می‌شود، گفت:در این سال پایه به خانوارهای شهری و روستایی مراجعه می‌کنیم و میزان مخارج آنها در اقلام مختلف را محاسبه می‌کنیم که از این طریق وزن اقلام مختلف به دست می‌آید.

 اله‌رضایی با اشاره به تفاوت هزینه‌ها در مناطق مختلف شهری و روستایی، اظهار کرد: در روستاها بیشتر هزینه‌ها صرف کالاهای خوراکی می‌شود که به همین خاطر زمانی که تورم اقلام خوراکی بالا می‌رود روی تورم کل مناطق روستایی تاثیر بیشتری می‌گذارد، در حالی که در شهرها این اقلام غیرخوراکی مانند آموزش، حمل‌ونقل، مسکن، بهداشت و درمان و تفریحات است که روی شاخص‌های تورم اثرگذاری بیشتری دارد.

 به گزارش ایسنا، نرخ تورم اعلام شده برای خردادماه 8.2 درصد بود که این نرخ برای مناطق روستایی 7.9و برای مناطق شهری 8.2 درصد بوده است.

 انتهای پیام

 

تصاویر
  • معاون دفتر شاخص قیمت مرکز آمار ايران در گفت و گو يا ايسنا  :اقلام غیرخوراکی تاثیر بیشتری بر نرخ تورم شهری دارند
طراحی سایت