08 بهمن 1398
En | 
زمان انتشار: 28 مهر 1388
آخرین به‌روزرسانی: شنبه, 20 اسفند,1390
بازدید: 3298
متوسط قیمت خرید و فروش هر متــر مربع واحــد مسکونی در شهر تهران در بهار ۸۸ با ۶/۲۵ درصد کاهش همراه بوده است


روابط عمومی مرکز آمار ایران اعلام کرد:طرح آمارگیری از قیمت و اجاره مسکن در شهر تهران با هدف برآورد متوسط قیمت خرید و فروش قطعی یک مترمربع زیربنای واحدهای مسکونی و نیز برآورد متوسط اجاره‌بهای یک مترمربع زیربنای مسکونی در سطح هر یک از مناطق22‌گانه شهر تهران در هر یک از فصول سال، تهیه و در تابستان سال‌جاری برای گردآوری اطلاعات فصل بهار به‌اجرا گذاشته شد. شیوه آمارگیری در این طرح نمونه‌‌گیری است که مأموران آمارگیر با مراجعه به بنگاه‌های معاملات ملکی به ثبت برخی مشخصات مربوط به معاملات قطعی خرید و فروش و اجاره واحدها یا محل‌های مسکونی در پرسشنامه‌های طرح می‌پردازند. 
مهم‌ترین یافته‌های اجرای این طرح در بهار 1388 در شهر تهران به‌شرح زیر است: 


• متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان‌های مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران 11547 هزارریال بوده است.
• متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران 15033 هزار ریال بوده است که نسبت به فصل قبل (زمستان87) 8/5 درصد و نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار 87) 6/25 درصد کاهش داشته است. 
• متوسط اجاره ماهانه به‌علاوه سه درصد ودیعه پرداختی بابت اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران 71068 ریال بوده است که نسبت به فصل قبل (زمستان87) 9/3 درصد افزایش درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار 87) 4/4 درصد کاهش داشته است.

طراحی سایت