05 اسفند 1402
En | 
زمان انتشار: 11 بهمن 1402
آخرین به‌روزرسانی: چهارشنبه, 11 بهمن,1402
بازدید: 813
سی و دومین جلسه کمیته بخشی آمارهای جمعیت با موضوع محاسبه شاخص میزان باروری برگزار شد
سی و دومین جلسه کمیته بخشی آمارهای جمعیت با موضوع محاسبه شاخص میزان باروری برگزار شد

بر اساس تصمیم و توافق صورت گرفته بین اعضای کمیته بخشی آمارهای جمعیت مقرر شد، شاخص میزان باروری برای سال 1401 پس از محاسبه توسط مرکز آمار ایران و تایید این کمیته منتشر شود.

جلسه کمیته بخشی آمارهای جمعیت با حضور نمایندگان بانک مرکزی، سازمان ثبت احوال کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان برنامه و بودجه کشور، انجمن جمعیت‌شناسی و انجمن آمار ایران، با موضوع محاسبه شاخص میزان باروری، روز سه‌شنبه، سوم بهمن برگزار شد.

خانم صالحی، سرپرست معاونت طرح‎های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار ایران، موضوع شاخص‌های باروری را در شرایط کنونی بسیار مهم و کاربردی ذکر کرد و گفت: با توجه به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، محاسبه و اطلاع رسانی شاخص میزان باروری کل، بیش از پیش اهمیت یافته است. وی همچنین از اعضای کمیته بخشی آمارهای جمعیت خواست تا برای رسیدن به نتایج مطلوب و مورد قبول جامعه آماری کشور، همکاری لازم را داشته باشند و با توجه به اهمیت و کاربرد زیاد شاخص میزان باروری برای کشور، دستگاه های مرتبط اطلاعات مورد نیاز را در اختیار مرکز آمار ایران قرار دهند. 

 در ادامه، دکتر یوسفی سرپرست دفتر جمعیت، نیروی کار و اقتصاد خانوار، ضمن تقدیر از فعالیت‌ها و همکاری‌های صورت گرفته توسط دستگاههای اجرایی برای بهبود کیفیت آمارهای مربوط به باروری، از سازمان ثبت احوال کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواست تا برای محاسبه شاخص میزان باروری کل، بیش از پیش با مرکز آمار ایران همکاری کنند.  

در ادامه جلسه؛ خانم دکتر فتحی رئیس گروه آمارهای جمعیت مرکز آمار ایران گزارشی از فرایند انجام محاسبه میزان باروری کل کشور در سطح استان از سال 1396 تا 1400 ارائه کرد.

وی با بیان این که نرخ موالید و باروری در سياستگذاري و برنامه‌ريزي‌هاي اجتماعي و اقتصادي در سطوح خرد و كلان، مقايسه جوامع از نظر فرزندآوري، پيش­بينی­هاي جمعيتی، شاخص­هاي جمعيتي و بهداشتي و شاخص‌هاي بين المللی ذی‌ربط و ... کاربرد زیادی دارد، افزود: بر اساس توصیه­های سازمان ملل، سه روش ثبتی مبنا، سرشماري و طرح­هاي آماري، برای جمع‌­آوري داده­‌هاي باروري و مرگ و مير وجود دارد که البته هيچ يک از این سه روش، به تنهايي در درجه اول اهميت قرار ندارد و اطلاعات توليد شده با سه روش مكمل يكديگر هستند.. فتحی ادامه داد: در گذشته برای محاسبه میزان باروری کل از روش غیرمستقیم استفاده می­شد، اما از سال 1396 به بعد، با بهبود ثبت اطلاعات موالید، امکان محاسبه به روش مستقیم میسر شده است. بنابراین با تصمیم این کمیته، میزان باروری کل به تفکیک جمعیت ایران و ایرانی از سال 1396 تا 1400 هرساله محاسبه و اطلاع رسانی شده است. وی افزود: در حال حاضر با توجه به نیازهای متعدد سیاستگذاران و برنامه‌ریزان و تکالیف تعیین شده در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و نیز فهرست آمارهای رسمی، محاسبه این شاخص برای سال 1401 ضرورت دارد.

در ادامه، افراد حاضر در جلسه، دیدگاه‌ها و نظرات خود را در خصوص نحوه محاسبه شاخص میزان باروری ارائه کردند و در پایان این جلسه مقرر شد به منظور محاسبه میزان باروری کل کشور در سطح استان، سازمان ثبت احوال کشور اطلاعات لازم را در اختیار مرکز آمار ایران قرار دهد و با تصمیم‌گیری در سطوح  بالاتر مدیریتی و برای بررسی کارشناسی، نتایج در کمیته بخشی آمارهای جمعیت ارائه شود.

تصاویر
  • سی و دومین جلسه کمیته بخشی آمارهای جمعیت با موضوع محاسبه شاخص میزان باروری برگزار شد
  • سی و دومین جلسه کمیته بخشی آمارهای جمعیت با موضوع محاسبه شاخص میزان باروری برگزار شد