06 فروردین 1402
En | 
زمان انتشار: 24 اردیبهشت 1398
آخرین به‌روزرسانی: یکشنبه, 19 خرداد,1398
بازدید: 7673
مقایسه متوسط تورم قیمتی وسایل نقلیه موتوری در دو بخش تولیدکننده و مصرف كننده  طی سال‌های 1396-1397
مقایسه متوسط تورم قیمتی وسایل نقلیه موتوری در دو بخش تولیدکننده و مصرف كننده طی سال‌های 1396-1397

میانگین تورم قیمت مصرف کننده خرید انواع خودرو از 5.4 درصد در فصل بهار 1397 به 54.0 درصد در فصل زمستان رسیده است این در حالیست که تورم قیمت درب کارخانه تولید وسایل نقلیه موتوری از 5.9 درصد در فصل بهار به 30.9 درصد در فصل زمستان رسیده که بسیار کمتر از تورم بخش مصرفی می‌باشد.

مرکز آمار ایران به منظور تامین نیازهای آماری کاربران و کمک به تصمیم­گیری و شفاف­سازی درخصوص روند تغییرات سطح عمومی قیمت­ها، شاخص­های قیمت متنوعی را تولید و منتشر می­کند. اجرای طرح­های "شاخص قیمت مصرف ­کننده" و "شاخص قیمت تولیدکننده برای بخش­های مختلف اقتصادی" جزء فعالیت­های جاری و مستمر مرکز آمار ایران می­باشد.

شاخص­های قیمت ابزار مناسب جهت محاسبه تورم را در اختیار ما قرار می­دهند. در محاسبات مربوط به تورم، بسته به اینکه اطلاعات قیمت مربوط به کدام نوع از معاملات باشد می­توان دو نوع کلی و متفاوت تورم تولیدکننده و تورم مصرف­کننده را تعریف کرد. در تورم مصرف کننده قیمت پرداختی توسط خانوارها برای خرید کالاها و خدمات مدنظر است در حالیکه در تورم تولیدکننده قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان بابت فروش کالا یا خدمت در محل تولید در نظر گرفته می­شود. قیمت تولیدکننده شامل هزینه ­های دلالی و واسطه­ای و همچنین هزینه­های مربوط به حمل و نقل کالا نبوده در حالیکه در قیمت پرداختی توسط مصرف­کننده­گان این هزینه­ها لحاظ خواهند شد.

مقایسه نتایج حاصل از این طرح­ها و اختلافات تورمی مشاهده شده در دو بخش مصرف ­کننده و تولیدکننده هم در سطح کل و هم در سطوح تفصیلی­تر، گروه­های کالایی و بخش­های مختلف اقتصادی، آگاهی و دانش کافی را به ما در خصوص روند حرکت قیمت­ها در آینده خواهد داد که با تصمیم­گیری صحیح و به موقع جلوی بسیاری از بحران­ها، کمبودها و عدم توازن­ها گرفته خواهد شد...

براي مشاهده متن كامل مصاحبه به فايل پيوست مراجعه كنيد. 

براي مشاهده فابل صوتي مصاحبه به شبكه پيام رسان سروش مركز آمار ايران به نشاني markazamariran@  مراجعه كنيد.

تصاویر
  • مقایسه متوسط تورم قیمتی وسایل نقلیه موتوری در دو بخش تولیدکننده و مصرف كننده  طی سال‌های 1396-1397
فایلهای پیوست
طراحی سایت