26 اردیبهشت 1400
En | 
زمان انتشار: 21 مرداد 1399
آخرین به‌روزرسانی: شنبه, 18 اردیبهشت,1400
بازدید: 2342
برگزاری ویدئو کنفرانس رئیس مرکز آمار ایران و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم
برگزاری ویدئو کنفرانس رئیس مرکز آمار ایران و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم

دکتر حسین زاده نیستانی: مدرن سازی نظام آماری  و تغییر سال پایه حساب‌های ملی انجام خواهد شد.


ویدیوکنفرانس آقای  دکتر جواد حسین زاده نیستانی رییس مرکز آمار ایران  وآقای دکتر نوربخش رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم  برای بررسی سوالات و مشکلات معاونت آمار و اطلاعات این سازمان، روز چهارشنبه 15 مرداد برگزار شد.

دکتر جواد حسین زاده نیستانی  ضمن تشکر از گزارش های ارائه شده توسط معاونت آمار استان قم و با توجه به مسائل مطرح شده  توسط  این استان در حوزه  انتشار حساب های  ملی به ویژه در سطح شهرستان  گفت: اگر چه در هیچ کجای دنیا، تهیه حساب های منطقه ای  برای مناطق کوچک  مقرون به صرفه نبوده و انجام نمی‌شود و در سطح شهرستان‌های کشور نیز  تهیه حساب های منطقه ای  بر این اساس  تا کنون انجام نشده است و با توجه به اختلافی که بین زمان اجرا  و انتشار در حوزه حساب های ملی و منطقه ای وجود دارد،  لذا در مرکز آمار ایران به دنبال  تولید حساب های زودرس منطقه‌ای  هستیم که همگام با حساب های ملی، نیازهای استان ها را برای برنامه ریزی رفع نماید.

وی افزود: رویکرد مرکز آمار ایران  ارتقاء نظام  آماری مدرن  و ثبتی مبنا کردن کردن آمار ها است .

دکتر حسین زاده نیستانی  همچنین  در زمینه آمایش سرزمین افزود: در حال حاضر مرکز آمار ایران تعامل  خوبی با سازمان نقشه برداری کشور برای به روز کردن اطلاعات مکانی دارد.

رئیس مرکز آمار  ایران  در ادامه  سال 1400  و آغاز سده جدید را سال پر اهمیتی برای مرکز آمار ایران ذکر کرد و افزود: در این سال به طور جدی نظام آماری کشور مدرن و ثبتی مبنا  دنبال خواهد شد که مهمترین جنبه آن نیز سرشماری ثبتی مبنا خواهد بود. همچنین  سال پایه حساب های ملی تغییر خواهد کرد .

دکتر حسین زاده نیستانی همچنین  با اشاره به تغییراتی که  به دلیل شیوع ویروس کرونا در اجرای طرح های آمارگیری رخ داده است، گفت:  شیوه تلفنی در جمع آوری اطلاعات به ویژه با استفاده از مرکز تلفن( call centre ) که موجبات ضبط مکالمه و جمع آوری  پارادیتا را فراهم می کند، از امکاناتی است که به دلیل کاهش مراجعه به خانوار ها برای اجرای برخی از طرح‌های آمارگیری در مرکز آمار ایران و استان ها راه اندازی شده که بعد ها نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

وی  اظهار داشت: یکی از رویکرد های مرکز آمار ایران استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت های کارشناسان  و محققان استان‌ها برای اجرای طرح های پژوهشی در نظام اماری کشور است.

گفتنی است در این ویدئو کنفرانس، که با حضور هیئت رئیسه مرکز امار آیران برگزار شد، آقایان  دکتر نور بخش و شاکر ارانی   رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان قم و معاون آمار و اطلاعات این سازمان ، مسائلی  مربوط به  تهیه و انتتشار حساب های منطقه ای،  سامان دهی آمار های ثبتی، ساماتدهی اطلاعات مکانی، دستمزد نیروی‌های آمارگیر و تهیه اطلاعات مربوط به  سالنامه آماری  را  مطرح کردند و آقایان،نصیری معاون طرح های آماری و امار های ثبتی مرکز آمار  ایران،  یوسفی مدیرکل دفتر محاسبه شاخص برنامه ها و سیاست های کلان، فاضلی سرپرست دفتر  استاندارد ها و نظارت بر طرح‌های آماری، عبداله پور ذی حساب  و خانم صالحی مدیر کل دفتر حساب های اقتصادی مرکز آمار  ایران در رابطه با موضوعات مرتبط پاسخ های لازم را رائه نمودند.

 

تصاویر
  • برگزاری ویدئو کنفرانس رئیس مرکز آمار ایران و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم
طراحی سایت