03 مهر 1402
En | 
زمان انتشار: 08 تیر 1401
آخرین به‌روزرسانی: چهارشنبه, 08 تیر,1401
بازدید: 1624
سمینار آموزشی حساب‌های منطقه‌ای  با حضور کارشناسان استانی برگزار شد
سمینار آموزشی حساب‌های منطقه‌ای با حضور کارشناسان استانی برگزار شد

رئیس مرکز امار ایران در افتتاحیه این سمینار با اشاره بر اهمیت حساب‌های منطقه‌ای، جدول داده- ستانده و حساب شهرستان، بر مشارکت همکاران استانی در تهیه آن ها تاکید نمود.

سمینار آموزشی حساب‌های منطقه‌ای (مشتمل بر حساب تولید استان‌ها و حساب تولید شهرستان‌ها) و داده‌ ستانده با هدف ارتقاء دانش همکاران گروه حساب‌های منطقه‌ای در معاونت آمار و اطلاعات استان‌ها از تاریخ 1401/4/6 لغایت 1401/4/8 به صورت حضوری برگزار شد. در این سمینار ضمن آموزش مباحث فنی و اجرایی، هماهنگی‌های لازم برای اجرای هرچه بهتر تدوین حساب‌های منطقه‌ای و داده ستانده صورت خواهد گرفت.

دکتر حسین زاده، رئیس  مرکز آمار ایران در افتتاحیه  این سمینار آموزشی، ضمن  تشکر از همکاران استانی برای تلاش های آن ها در دو سال اخیر و شرایط سخت شیوع بیماری کووید-19 در کشور، گفت: شیوع ویروس کرونا در دنیا، تاثیر زیادی بر فعالیت های آماری کشورها داشته و اجرای طرح‌های آمارگیری با توقف یا با  تاخیر همراه بوده  است. اما علیرغم این که میزان مرگ و میر ناشی از همه‌گیری بیماری کووید -19 در کشور بالاتر از متوسط جهانی بود، اما  همه طرح های آماری در کشور به موقع اجرا شد و نتایج طرح ها منطبق با تقویم انتشاراتی منتشر گردید.

رئیس مرکز آمار ایران در ادامه گفت: تهیه حساب های منطقه ای، جدول داده- ستانده و حساب شهرستان سه فعالیت مهم هستند که  باید با مشارکت  همکاران استانی انجام شود. وی افزود: سال‌های منتهی به صفر جداول داده – ستانده تهیه می شوند  و با توجه به این که این جداول  نقش بسیار مهمی در برنامه‌ریزی‌های کشور دارند، انتظار ما از همکاران استانی این است که داده های  ثبتی مورد نیاز  این جداول را  از دستگاه‌های مرتبط  تهیه نمایند.

وی در ادامه با بیان این که حساب شهرستان تا امسال به عنوان آمارهای کمکی مورد استفاده قرار می‌گرفت، گفت: از سال گذشته تهیه آمارهای شهرستان به شکل عملیاتی شروع شده و امیدواریم از امسال به عنوان آمارهای رسمی مورد استفاده  برنامه‌ریزان قرار گیرد. دکتر حسین زاده اظهار داشت: تورم و نرخ بیکاری از شاخص‌هایی هستند که قبلا از طریق حساب‌های منطقه‌ای اپتیمم شده بودند و نرخ رشد نیز در مرحله اپتیمم شدن در استان‌ها قرار دارد.

در ادامه، دکتر فرامرزی معاون اقتصادی و محاسبات ملی مرکز آمار ایران،  با بیان این که پر کردن خلا های آماری  به ویژه در حوزه‌‎های رشد اقتصادی استان ها و جداول داده -ستانده، در دستور کار  معاونت اقتصادی مرکزاست، افزود: توانمند سازی همکاران در سطح استان ها  و اشتراک تجارب بین آن ها و کارشناسان مرکز ، از رویکردهای اصلی این معاونت می‌باشد.

خانم صالحی، مدیر کل  دفتر حساب‌های اقتصادی مرکز آمار ایران  نیز در ادامه ، ضمن تاکید بر اهمیت حساب‌های منطقه‌ای گفت:  بدون زحمات همکاران استانی ، تهیه حساب های منطقه ای امکان پذیر نبود. وی افزود:  داده‌های ثبتی نقش مهمی در داده های جداول داده – ستانده دارند و باید از دستگاه‌های ذی ربط گرفته شود. وی همچنین در  رابطه با نکات فنی پرسشنامه های مورد استفاده در تهیه جداول داده- ستانده و حساب های منطقه‌ای،  توضیحاتی را ارائه داد.

 شایان ذکر است حساب‌های منطقه‌ای اهمیت ویژه‌ای در برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های مرتبط با تولید و رشد اقتصادی در سطح استانی و شهرستان دارد. همچنین تهیه و تدوین جدول داده - ستانده، به‌عنوان یکی دیگر از ابزارهای مورد نیاز در امر برنامه‌ریزی، به همکاری، تلاش و دقت مضاعفی در گردآوری داده‌ها، نیاز دارد. بدیهی است همکاران معاونت آمار و اطلاعات در استان‌ها نقش موثری در تهیه و افزایش کمیت و کیفیت آمارهای اقتصادی برعهد دارند.

تصاویر
  • سمینار آموزشی حساب‌های منطقه‌ای  با حضور کارشناسان استانی برگزار شد
  • سمینار آموزشی حساب‌های منطقه‌ای  با حضور کارشناسان استانی برگزار شد